Waloryzacja emerytur: podwójna tak, kwotowa nie

Emerytury i renty zachowały realną wartość w zeszłym roku – podał GUS. Waloryzacja w marcu 2024 r. wyniesie przynajmniej 12 proc.

Z emeryturą warto poczekać do lipca. Wysoka waloryzacja składek w ZUS

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS.

Senior nie zapłaci podatku od nowego roku

Wchodzące od nowego roku przepisy w ramach Polskiego Ładu sprawią, że seniorom zostanie więcej w kieszeni.

Tomasz Pietryga: Jak uratować klasę średnią, czyli korekty Adama Abramowicza do Polskiego Ładu

Brawa dla rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który przedstawił korekty do Polskiego Ładu, łagodzące negatywne skutki dla lepiej zarabiających Polaków.

"Polski Ład" PiS - podwyżki składki zdrowotnej to śmierć dla gospodarczego planu PiS

Propozycja podwyżki składki zdrowotnej może okazać się zabójcza dla gospodarczego planu PiS.

Polski Ład PiS: pracującym na śmieciówce opłaci się oskładkowanie umowy

Firmy omijające przepisy zapłacą podwójnie za pracujących na czarno, wynagradzanych pod stołem, ale także za osoby, którym ZUS, skarbówka lub Inspekcja Pracy zamieni kontrakt lub działalność na etat.

Kolejne pomysły składek zdrowotnych - 9 proc. dla szefów spółek

Szefowie spółek, którzy nie płacili do tej pory składek, od nowego roku zarobią o 9 proc. mniej.

Paweł Rochowicz: Menedżer na wzburzonej fali

Nałożenie dodatkowej daniny na członków zarządów spółek to wyraźny sygnał: nie lubimy was, odpowiedzialnych, pomysłowych, zdolnych. Wolimy tworzyć „ład" z tymi biernymi, którym trzeba wymyślać życie.

Anna Wojda: Podatkowy sitcom

Polski Ład stał się Polskim Nieładem. Bo jak inaczej nazwać to, co rządzący fundują przedsiębiorcom i biurom rachunkowym?

"Polski Ład" PiS wprowadzi składkę zdrowotną od wszystkich zarobków przedsiębiorców

Przedsiębiorca odprowadzi opłatę na zdrowie nie tylko od dochodu ze swoich usług, ale też od wszystkich innych, np. ze sprzedaży auta czy nieruchomości.

"Polski Ład" PiS: rząd zastanawia się nad zmianą wysokości składek od dochodów przedsiębiorstwa

Biznes ma płacić dodatkowe 9 proc. od każdego złotego. Rząd zastanawia się, czy to nie przesada.

Marek Kobylański: Składkowy ból głowy przedsiębiorców

Wysoka danina zdrowotna dla firm to zły pomysł, ale niestety, rząd szykuje ich jeszcze więcej. Jeśli nie chce wycofać się z tych propozycji, powinien przynajmniej zmniejszyć obciążenia.

"Polski Ład" Pis: zatrudnienie na podstawie powołania na nowych zasadach podatkowych

Rząd nałoży 9-proc. daninę na zarobki setek tysięcy osób zasiadających we władzach spółek.

"Polski Ład" PiS: kiedy przeniesienie biznesu za granicę jest możliwe i opłacalne

W poniedziałek w "Rzeczpospolitej" rozpoczęliśmy akcję Tydzień z Polskim Ładem. Dziś przeczytają Państwo m.in. o tym jak polski przedsiębiorca może przenieść swoją działalność gospodarczą do innego kraju, czy takie działanie jest opłacalne a przede wszystkim bezpieczne pod kątem kontroli ze strony urzędów skarbowych lub ZUS-u.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych można zapisać pracownika dopiero po 90 dniach zatrudnienia

Pracownik staje się uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych z chwilą zawarcia dla niego przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca ma czas na zawarcie tej umowy od 91 dnia zatrudnienia pracownika do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia.

Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK

Wysokość wpłaty podstawowej finansowanej przez uczestnika PPK wynosi zasadniczo 2 proc. jego wynagrodzenia, a wysokość wpłaty podstawowej finansowanej przez podmiot zatrudniający – 1,5 proc. Strony te mogą finansować także wpłatę dodatkową – uczestnik PPK do 2 proc., a podmiot zatrudniający do 2,5 proc. wynagrodzenia.

Wpłaty do PPK oblicza się także od wynagrodzenia wypłaconego po rozwiązaniu stosunku pracy

Ustanie zatrudnienia uczestnika PPK nie ma zasadniczo znaczenia dla obowiązku obliczenia, pobrania i dokonania za niego wpłat do PPK. Wpłaty do PPK trzeba przekazać do instytucji finansowej także w przypadku, gdy po ich naliczeniu i pobraniu uczestnik PPK zmarł.