Z emeryturą warto poczekać do lipca. Wysoka waloryzacja składek w ZUS

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS.

Publikacja: 17.05.2023 12:57

Z emeryturą warto poczekać do lipca. Wysoka waloryzacja składek w ZUS

Foto: Adobe Stock

ZUS 1 czerwca zwaloryzuje zapisy na kontach ubezpieczonych. Konto podstawowe, na którym zapisywane są składki emerytalne (które każdy ubezpieczony płaci co miesiąc) zostaną podniesione o 14,4 proc. Niższa będzie, ale także wysoka waloryzacja subkonta, czyli konta, na którym zapisywane są składki, które otwarte fundusze emerytalne przekazują co miesiąc do ZUS – 9,2 proc. W tym roku waloryzacja kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS wyniesie 14,4 proc., a subkonta 9,2 proc.

I choć ten wysoki wzrost wynika głównie z wysokiej inflacji, to ma znaczenie dla osób, które w tym roku zamierzają wystąpić o emeryturę.

Czytaj więcej

Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy

Pierwszy wskaźnik 14,4 proc. został kilka dni temu ogłoszony w Monitorze Polskim w formie obwieszenie ministra rodziny i polityki społecznej. Jest to drugi najwyższy wskaźnik waloryzacji od 2000 r. W 2009 r. waloryzacja składek wyniosła 16,26 proc. GUS zaś właśnie podał komunikat o wskaźniku rocznej waloryzacji równym średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat – ten wyniósł 9,2 proc. O tyle zostaną powiększone zapisy na subkontach.

Przy rocznej waloryzacji składek na koncie podstawowym ktoś, kto zebrał na emeryturę 300 tys. zł, to jego kapitał powiększy się w wyniku waloryzacji o 43,2 tys. zł. Jeśli jest to 400 tysięcy złotych, już w lipcu na koncie emerytalnym będzie mieć o 14,4 proc. więcej, czyli o 57 tys. zł.

Z informacji ZUS wynika, że przeciętnie na subkoncie mężczyzny z rocznika 1958 (czyli w tym roku może zostać emerytem) jest ponad 65,6 tyś zł. Po waloryzacji takie średnie konto będzie wyższe ok 6 tys. zł. Nieco więcej wzrośnie wartość na średnim subkoncie kobiety rocznik 1963 (72 tys. zł) – będzie to 6,5 tys. zł

Przy obliczaniu emerytury wartość zebranych składek na obu kontach dzieli się przez prognozę dalszego trwania życia, aktualizowaną co roku przez Główny Urząd Statystyczny.

ZUS
Senior nie zapłaci podatku od nowego roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności