Aktualizacja: 21.11.2024 10:14 Publikacja: 22.05.2024 04:30
Politycy kilka razy zmieniali zasady emerytalne, najpierw obniżyli składkę do OFE, potem fundusze kapitałowe z obowiązkowych zamienili na dobrowolne
Foto: AdobeStock
Jak co roku emeryci i renciści mają waloryzację świadczeń w marcu, tak co roku w czerwcu podnoszone są zapisy o wysokości składek emerytalnych, które ubezpieczeni wpłacili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to zapisy, ponieważ pieniądze wpłacane do ZUS są na bieżąco wykorzystywane na emerytury pokoleń osób starszych. Większość ubezpieczonych ma w ZUS dwa konta: podstawowe i subkonto. To drugie mają wszyscy, którzy należeli do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), gdy były obowiązkowe, lub mogliby do nich należeć – od czasu, gdy są dobrowolne.
Emerytury Polaków są coraz wyższe, co potwierdzają dane ZUS za pierwszy kwartał bieżącego roku. Nadal jednak występują znaczne dysproporcje w wysokości świadczeń kobiet i mężczyzn. Jaka jest średnia emerytura w Polsce?
Na subkontach przyszłych emerytów w ZUS zapisane są już prawie 4 biliony złotych. Wysokość planowanej na czerwiec waloryzacji ma znaczenie dla przyszłych emerytur wypłacanych już od lipca.
Emerytury i renty zachowały realną wartość w zeszłym roku – podał GUS. Waloryzacja w marcu 2024 r. wyniesie przynajmniej 12 proc.
Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wchodzące od nowego roku przepisy w ramach Polskiego Ładu sprawią, że seniorom zostanie więcej w kieszeni.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas