Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 21:37 Publikacja: 22.05.2024 04:30
Politycy kilka razy zmieniali zasady emerytalne, najpierw obniżyli składkę do OFE, potem fundusze kapitałowe z obowiązkowych zamienili na dobrowolne
Foto: AdobeStock
Jak co roku emeryci i renciści mają waloryzację świadczeń w marcu, tak co roku w czerwcu podnoszone są zapisy o wysokości składek emerytalnych, które ubezpieczeni wpłacili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to zapisy, ponieważ pieniądze wpłacane do ZUS są na bieżąco wykorzystywane na emerytury pokoleń osób starszych. Większość ubezpieczonych ma w ZUS dwa konta: podstawowe i subkonto. To drugie mają wszyscy, którzy należeli do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), gdy były obowiązkowe, lub mogliby do nich należeć – od czasu, gdy są dobrowolne.
Emerytury Polaków są coraz wyższe, co potwierdzają dane ZUS za pierwszy kwartał bieżącego roku. Nadal jednak występują znaczne dysproporcje w wysokości świadczeń kobiet i mężczyzn. Jaka jest średnia emerytura w Polsce?
Na subkontach przyszłych emerytów w ZUS zapisane są już prawie 4 biliony złotych. Wysokość planowanej na czerwiec waloryzacji ma znaczenie dla przyszłych emerytur wypłacanych już od lipca.
Emerytury i renty zachowały realną wartość w zeszłym roku – podał GUS. Waloryzacja w marcu 2024 r. wyniesie przynajmniej 12 proc.
Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wchodzące od nowego roku przepisy w ramach Polskiego Ładu sprawią, że seniorom zostanie więcej w kieszeni.
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wprowadził wyjątek od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Płatnicy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe (RWS) otrzymają wkrótce korespondencję w tej sprawie - poinformował ZUS.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą nową instytucję - uzupełniający urlop macierzyński. Skorzystają z niej rodzice i opiekunowie wcześniaków.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Deklarowanego w badaniach wzrostu gotowości firm do zwiększania zatrudnienia w 2025 r. nie widać w listopadowych danych o ofertach pracy, także tej sezonowej.
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wnioskować o wypłatę zbiegu renty rodzinnej z innym świadczeniem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, jak będzie wyglądało wnioskowanie i ustalanie wysokości renty wdowiej.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Rząd pracuje nad zmianą definicji mobbingu, dzięki czemu pracownikowi łatwiej będzie zgłosić takie zachowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas