Bruksela krytykuje polski system emerytalny

Bruksela wytyka brak postępu w reformach, które miałyby zapewnić odpowiednią wysokość przyszłych emerytur i stabilność systemu emerytalnego.

Informacje te znalazły się w raporcie opublikowanym w ramach rekomendacji gospodarczych, które Komisja wydaje wobec wszystkich państw członkowskich.

Czytaj także: Filary systemu emerytalnego w Polsce

Brak postępu odnotowano też w kwestii zapewnienia „adekwatności przyszłych świadczeń emerytalnych i stabilności systemu emerytalnego”. Jako środek zaradczy Komisja wskazuje podniesienie wieku emerytalnego, a także zmianę przywilejów, którymi cieszą się określone grupy zawodowe w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów KE polskie władze podjęły ograniczone kroki, by zwiększyć aktywność zawodową. Chodzi m.in. o poprawę dostępu do opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej, a także usuwanie przeszkód na drodze do trwalszych rodzajów zatrudnienia. Skrytykowano za to reorganizacja systemu szkolnego, która – jak zaznaczyli eksperci KE – doprowadziła do pogorszenia warunków pracy i nauki w wielu szkołach.

Czytaj także: Cudze systemy emerytalne chwalicie, swego nie znacie

Generalnie Komisja jednak pozytywnie oceniła stan polskiej gospodarki, która – jak czytamy – z sukcesem nadrabia zaległości. „Warunki gospodarcze pozostają sprzyjające, pomimo perspektyw spowolnienia wzrostu. Zatrudnienie jest wysokie, a stopa bezrobocia ustabilizowała się na rekordowo niskim poziomie” – napisano w raporcie.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Zniesienie Limitu Składek na ZUS zagraża rynkowi pracy

Zniesienie limitu składek na ZUS jest kolejnym przykładem wprowadzania nieprzemyślanych zmian w prawie ubezpieczeń ...

Teoretycy i praktycy o emeryturach na PenCon 2018

W najbliższy czwartek i piątek (19-20 kwietnia) w Łodzi spotka się grono międzynarodowych specjalistów, ...

Wraca pomysł emerytur stażowych

Zamiast wieku, to staż pracy uprawniałby do przejścia na emeryturę.