Rząd wesprze krajowe oszczędności

Taki plan zapowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. W centrum planu mają znaleźć się oszczędności emerytalne.

Publikacja: 07.03.2016 14:36

Rząd wesprze krajowe oszczędności

Foto: ROL

Ministerstwo Rozwoju w ciągu najbliższych miesięcy przygotuje plan wspierania oszczędności krajowych, wynika z wypowiedzi wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wicepremier zapowiedział również połączenie różnych inspekcji, które mogą kontrolować przedsiębiorstwa.

Oszczędności emerytalne fundamentem

- W ciągu kilku miesięcy, przed wakacjami, choć najpewniej za około pół roku będę chciał zaprezentować plan zwiększania oszczędności krajowych m.in. po przez plany emerytalne i pracownicze programy emerytalne. Musimy teraz postawić na własne oszczędności, aby móc w przyszłości finansować inwestycje właśnie z oszczędności narodowych - powiedział Morawiecki podczas spotkania Narodowej Rady Rozwoju.

W ub. tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że Morawiecki proponuje wprowadzenie domyślności; oznaczałoby to, że pracodawca zapisywałby wszystkich zatrudnionych do pracowniczych programów emerytalnych (PPE) lub przelewał część ich wynagrodzenia na indywidualne konto emerytalne (IKE) lub indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), ale pracownik mógłby zmienić tę decyzję.

Podczas dyskusji były właściciel Optimusa Roman Kluska zwrócił uwagę, że firmy są bardzo często paraliżowane przez liczne kontrole.

- Mamy 14 inspekcji działających w kraju, które mogą prowadzić kontrole w firmach. Będę namawiał poszczególne ministerstwa, aby agregować niektóre instytucje. Jeszcze chyba w tym roku będę chciał to zaproponować, bo wymaga to żmudnej pracy między resortami - zapowiedział Morawiecki.

Według ekonomisty prof. Stanisława Gomułki, w Polsce mamy obecnie silną presję na wzrost konsumpcji, co jest sprzeczne z zapisami w programie Mateusza Morawieckiego, gdyż stawia on na wzrost inwestycji i ograniczenie konsumpcji.

- Jest duże ryzyko, że to będzie kolejny plan, który się nie zrealizuje - powiedział dziennikarzom Gomułka.

W połowie lutego br. rząd przyjął "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który przewiduje wsparcie rozwoju firm, ich produktywności i ekspansji zagranicznej oraz równomierny rozwój całego kraju, zakładający 1 bilion zł inwestycji w najbliższych latach. Wśród celów na 2020 r. znalazło się osiągnięcie 79 proc. unijnej średniej w zakresie PKB per capita (wobec 68 proc. w 2014 r.).

Skromny kapitał

Jak na razie Polacy mają już ponad 1 bln 104 mld złotych oszczędności. Chociaż to spory wzrost, zwłaszcza w porównaniu z 2014 r., kiedy w wyniku przeniesienia połowy aktywów funduszy emerytalnych do ZUS wartość prywatnych oszczędności spadła o 7 proc., tylko znikoma część to oszczędności długoterminowe. Najwięcej bo 58 proc. Polacy mają w depozytach bankowych.

Jeśli chodzi o oszczędności typowo emerytalne to tutaj sytuacja też nie jest zadowalająca. Na pracowniczych programach emerytalnych Polacy zgromadzili 10,6 mld zł czyli 3,5 proc. więcej niż przed rokiem. Pracowniczymi programami emerytalnymi na koniec 2015 r. objętych było tylko 392,6 tys. osób. Jeśli chodzi i indywidualne oszczędności w trzecim filarze, to tutaj dynamika przyrostu jest ostatnio szybsza. Na Indywidualnych kontach emerytalnych oraz na  indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego  Polacy zgromadzili 6,3 mld zł oszczędności. To wzrost o niemal 20 proc. Łącznie w trzecim filarze udało się na razie zgromadzić niemal 17 mld zł.

Ministerstwo Rozwoju w ciągu najbliższych miesięcy przygotuje plan wspierania oszczędności krajowych, wynika z wypowiedzi wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wicepremier zapowiedział również połączenie różnych inspekcji, które mogą kontrolować przedsiębiorstwa.

Oszczędności emerytalne fundamentem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają