Nowy organ pobierający składki ZUS?

Resort finansów rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur. Możliwe, że nowy organ będzie także odpowiedzialny za ściąganie składek.

Publikacja: 05.08.2015 14:49

Nowy organ pobierający składki ZUS?

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Ministerstwo Finansów rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur; cel to poprawa efektywności - wynika z projektu Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020. -To nie jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać - przyznaje wiceszef MF Jacek Kapica.

Załatać podatkową lukę

Pomysł resortu to m.in. odpowiedź na niekorzystny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z raportu MFW "Administracja Podatkowa – wyzwania modernizacyjne i priorytety strategiczne" opracowanego na zlecenie resortu finansów wynika, iż polska administracja podatkowa zbiera coraz mniej danin, zwłaszcza z VAT i CIT, jest niewydajna, a jej struktura sprzyja rozmywaniu odpowiedzialności.

Kapica zwrócił uwagę we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami, że na razie jest mowa tylko o studium wykonalności takiego procesu.

- To nie jest coś, co jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać. To kwestia poważnego przygotowania analizy SWOT, czyli: za i przeciw, szans i zagrożeń w tym zakresie. Musimy się zastanowić, jak zachować najlepsze doświadczenia tego, co teraz robimy w resorcie, poprawiając zarządzanie - powiedział Kapica. - Nie chcielibyśmy tego tracić - dodał. Poinformował, że na przygotowanie studium wykonalności potrzeba około dwóch lat.

Wiceszef MF wyjaśnił, że inicjatywa to m.in. odpowiedź na raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wskazał na słabość zarządzania administracją podatkową na poziomie centralnym. - W administracji podatkowej pracuje 44 tys. osób, a w Ministerstwie Finansów nadzoruje je tylko 120 osób. Oczywiście nie chodzi o rozbudowywanie administracji, tylko wzmocnienie zarządzania w administracji w resorcie finansów. Stąd próba przygotowania studium wykonalności do wyodrębnienia ze struktury organizacyjnej Ministerstwa Finansów, czyli oddzielenia centrum decyzyjnego, politycznego od administracji wykonawczej, co jest standardem w resortach typu MSW, czy ministerstwo infrastruktury, gdzie administracje są oddzielnie - powiedział Kapica.

Kapica przyznał, że ministerstwo widzi problem zwiększania luki podatkowej i zjawisko psucia dobrego podatnika. Wyjaśnił, że firmy, które uczciwie płacą podatki, chcąc wytrzymać rynkową konkurencję z przedsiębiorstwami, które nie rozliczają się uczciwie, również zmierzają w kierunku unikania opodatkowania.

Składki ZUS jak podatki

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział z kolei, że myśląc o wyodrębnieniu organizacyjnym administracji podatkowej ze struktury resortu finansów, warto też rozważyć reformę poboru innych części danin publicznych. Wskazał na część ZUS-u, która jest odpowiedzialna za pobór składek.

- Gdyby nastąpiło wydzielenie takiego organu poborczego z Ministerstwa Finansów, to pewnie logiczne byłoby połączenie go z częścią ZUS-u, która pobiera składki. Wtedy ZUS postałaby w części wypłacania świadczeń, która - nawiasem mówiąc - w publicznym odbiorze jest bardzo dobrze odbierana, a część poboru składek byłaby zintegrowana z podatkami. Jest to wizja nie na jutro, ale z punktu widzenia efektywności jak najbardziej zasadna - powiedział Szczurek.

W projekcie Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020 jeden z rozdziałów poświęcono przygotowaniu administracji podatkowej do organizacyjnego wyodrębnienia ze struktur Ministerstwa Finansów. Wskazano, że przygotowana ma zostać analiza warunków i zaprojektowanie samodzielnej Administracji Podatkowej. Projektowana organizacja miałaby mieć własny budżet, autonomię w dziedzinie zasobów ludzkich, odpowiednie zasoby materialne, kontrolę nad zarządzaniem własną technologią organizacyjną, a także pełną kontrolę wszystkich aspektów wsparcia IT, spójne z kierunkami rozwoju resortu finansów.

Według przedstawionego przez MF harmonogramu prac nad projektem Strategii w sierpniu i wrześniu będą trwały konsultacje dokumentu m.in. z przedstawicielami przedsiębiorców oraz pracowników administracji podatkowej. We wrześniu resort zamierza rozpatrzeć ewentualne uwagi i przygotować kompletny dokument. Od 1 stycznia Strategia ma być obowiązującym dokumentem.

Ministerstwo Finansów rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur; cel to poprawa efektywności - wynika z projektu Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020. -To nie jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać - przyznaje wiceszef MF Jacek Kapica.

Załatać podatkową lukę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami