43 proc. Polaków chce pozostać w OFE. Tylko co trzeci zamierza przenieść swoje składki do ZUS - wynika z sondażu telefonicznego MIllward Brown dla "Faktów" TVN.

Dokładnie 33 proc. badanych chciałaby, żeby wszystkie składki na emeryturę lądowały w ZUS. Niezdecydowanych jest wciąż 13 proc. Natomiast 11 proc. ankietowanych oświadczyło, że sprawa ich nie dotyczy, bo nie pracują lub nie są ubezpieczeni.

Na pytanie o znajomość najnowszych propozycji rządu dotyczących zmian emerytalnych 54 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, a 45 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie zna rządowych propozycji.

Rządowa propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Zapowiedziano ponadto liberalizację polityki inwestycyjnej OFE oraz zniesie benchmarku.