Coraz mniej klientów TFI

Według zgromadzonych przez Analizy Online danych, liczba klientów funduszy inwestycyjnych spadła między marcem a czerwcem o 17 proc., do poziomu 2 mln

Publikacja: 06.08.2012 14:47

Coraz mniej klientów TFI

Foto: Analizy Online

Tak duży spadek wynikał z operacji „czyszczenia" nieaktywnych kont klientów jednego z dużych TFI, którego liczba klientów zmniejszyła się aż o połowę - tłumaczą Analizy Online.

Po wyłączeniu tego technicznego zabiegu w drugim kwartale liczba klientów TFI spadłaby o 1,3 proc. Tym samym mieliśmy do czynienia, z czwartym z rzędu kwartałem, w którym zmniejszyła się liczba uczestników TFI.

 

 

Po operacji czyszczenia kont udział liczby klientów bankowych towarzystw na rynku TFI spadł o 4 pkt proc., do poziomu 75 proc. Mieliśmy także do czynienia z wyraźnym wzrostem średniej wartości aktywów przypadających na klienta bankowego TFI. Wzrost ten wyniósł 19 proc., do poziomu 31,5 tys. zł. Wykluczając operację czyszczenia kont, średnia wartość aktywów bankowego klienta TFI spadłaby natomiast o 5 proc. Z kolei przeciętna wartość środków zainwestowanych w fundusz przez statystycznego klienta niebankowego TFI wzrosła w drugim kwartale o 1 proc., do 101 tys. zł.

Spadek liczby klientów dotyczył 16 TFI, w tym w dziesięciu wynosił do -3 proc. Wśród pozostałych towarzystw, w dwóch przypadkach przekraczał -4 proc., a w jednym sięgnął nawet prawie 11 proc.

 

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków