Wpłacimy więcej na IKE oraz do PPE

Polacy będą mogli więcej wpłacić zarówno na indywidualne konto emerytalne, jak i do pracowniczego programu emerytalnego w przyszłym roku

Publikacja: 20.12.2011 19:58

Limit wpłaty na indywidualne konto emerytalne (IKE) wyniesie 10 578 zł. w przyszłym roku - podał resort pracy. Dla porównania w tym roku można odłożyć na koncie 10 077 zł

Z kolei składka dodatkowa do pracowniczego programu emerytalnego (PPE), którą opłaca pracownik (jest dobrowolna, składkę podstawową opłaca pracodawca) wyniesie 15 867 zł w 2012 r. To oznacza, że do planu emerytalnego także będzie można wpłacić więcej. W tym roku jest to bowiem 15 115,5 zł.

Zarówno IKE, jak i PPE to formy dodatkowego odkładania na przyszłą emeryturą.

Kwoty, które można wpłacać w ramach tych produktów mogą stanowić istotne zwiększenie w przyszłości świadczenia z publicznego systemu emerytalnego. Niewielu Polaków odkłada jednak dodatkowo pieniądze. Na IKE oszczędza około 800 tys. Polaków, w tym między 250 a 300 tys. robi to regularnie. Nie wykorzystują jednak przysługującego limitu. W 2010 r. wysokość średniej wpłaty na IKE wyniosła zaledwie 2 tys. zł, przy limicie 9,6 tys. zł. Najwyższą wartość średniej wpłaty odnotowano w biurach maklerskich - 7,8 tys. zł.

W ramach PPE odkłada pieniądze ok. 350 tys. pracujących. Składkę dodatkową opłaca jednak niewielki procent pracowników objętych planem.

Rządowe szacunki z początku 2010 r. wskazują, że emerytura z publicznego systemu nie będzie wysoka, bo wyniesienie ok. 30 proc. ostatnich zarobków. Ta informacja spowodowała prawdopodobnie, że zaczęła znów rosnąć liczba indywidualnych kont emerytalnych, po okresie gdy się zmniejszała. Także nieznacznie, ale jednak więcej osób zaczęło wpłacać dodatkowe składki do pracowniczych programów emerytalnych.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami