Doskonale znana od dawna zasada mówi „umiesz liczyć, licz na siebie”. Znakomicie odnosi się to do myślenia o przyszłości. Warto przy tym pamiętać o stronie finansowej tego „liczenia” w długim horyzoncie.

Zainwestowanie w godne życie na emeryturze – choć niejednej, szczególnie młodej osobie, może się wydać abstrakcyjne i przedwczesne –to podstawa nie tylko niezależności finansowej i normalnego funkcjonowania, ale możliwość zrobienia tego, co planuje wiele osób: realizacji marzeń, o których myślało się przez całe życie.

Słodkie życie emeryta?

Wielu pracowników z niecierpliwością czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego, a właściwie na związane z nim prawa: do zakończenia aktywności zawodowej i zasłużonego odpoczynku – choć niekoniecznie biernego. Według badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, przeprowadzonego na zlecenie Senior Apartments, aż przeszło 40 proc. przyszłych seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.

Aby było to możliwe niezbędna jest stabilna sytuacja finansowa, daleko wykraczająca poza opłacenie wszystkich rachunków, koniecznych wydatków i przeżycie od 1-go do 1-go. Tymczasem fakty są nieubłagane.

Według wyliczeń ekonomistów, poziom wypłacanych emerytur będzie się znacząco obniżał. Tzw. stopa zastąpienia w Polsce – a więc wysokość świadczenia liczona w odniesieniu do ostatniego wynagrodzenia – ma stopniowo maleć tak, że np. dzisiejsi 30-latkowe będą otrzymywali emerytury na poziomie ok. 30 proc. ich ostatniej wypłaty.

Z kolei zdaniem Komisji Europejskiej, w 2060 roku nasza emerytura będzie stanowić już zaledwie 25 proc. ostatniej pensji. Dla porównania, obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 54 proc. Przyczyny tych drastycznych zmian leżą oczywiście w demografii.

Z myślą o przyszłości

Tak więc jeśli ktoś rzeczywiście chce zapewnić sobie spokojną i dostatnią przyszłość na emeryturze, powinien rozważyć rozpoczęcie gromadzenia kapitału już dziś.

Jedną z takich możliwości daje oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Emerytalnym – IKE. Jest to konto, na którym można gromadzić dodatkowe środki na emeryturę – całkowicie na swoich zasadach.

Polacy dostrzegają korzyści z oszczędzania w IKE. Według ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego (są podawane w okresach półrocznych) na koniec czerwca 2023 roku zarejestrowanych było ponad 811 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych. Możliwość gromadzenia pieniędzy na IKE oferuje m.in. TFI PZU, będące częścią Grupy PZU - największej grupy finansowo-ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podstawowe zasady związane z kontem IKE są proste: może je założyć każdy, kto ukończył 18 lat, można mieć tylko jedno IKE, zaś limit wpłat na dany rok określa co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jakie są atuty oszczędzania na IKE w TFI PZU? Oto one:

można inwestować nie płacąc 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (podatek jest naliczany w przypadku wypłaty przed spełnieniem wymaganego okresu oszczędzania),

– brak opłat za otwarcie oraz za prowadzenie konta, a opłaty za zarządzanie należą do najniższych na rynku,

– wysokość i częstotliwość wpłat w ramach rocznego limitu IKE można dopasować do własnych preferencji,

– wysoki roczny limit wpłat; w 2023 r. wynosi on 20 805 zł,

– roczne limity wpłaty na IKE są wyższe niż na IKZE, można więc szybciej zgromadzić kapitał,

– zgromadzone środki są prywatną własnością oszczędzającego i podlegają dziedziczeniu,

– w razie nieprzewidzianych sytuacji życiowych zawsze można wypłacić środki z konta.

Obecnie zarówno IKE, jak i IKZE oparte o fundusze InPZU SFIO, oferowane przez TFI PZU mogą poszczycić się mianem najlepszych w Polsce kont emerytalnych z funduszami według Analiz Online. Pomijając różnice wynikające z ich konstrukcji prawnej oba rozwiązania wyróżnia:

– szeroka paleta funduszy (22 fundusze – indeksowe oraz fundusze cyklu życia dostosowujące swój skład do wieku uczestnika),

– niskie koszty (tylko 0,5 proc. opłaty za zarządzanie – to jedna z najniższych stawek na rynku),

– konkurencyjne wyniki inwestycyjne.

Warto także pamiętać, że planując oszczędzanie dodatkowych środków na emeryturę albo po prostu decydując się na korzystne podatkowo, długoterminowe inwestowanie można wybrać IKE lub IKZE – albo oszczędzanie na obu tych kontach jednocześnie!

Jak założyć IKE na inPZU? Jest to naprawdę bardzo proste. Wszystko można też zrobić całkowicie online

Na stronie inPZU (www.in.pzu.pl) wystarczy kliknąć w „Załóż IKE”, następnie wybrać fundusz lub fundusze, w które chce się ulokować środki. Do wyboru są fundusze indeksowe (przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów) oraz fundusze cyklu życia (rekomendowane szczególnie dla inwestorów początkujących albo zabieganych). Następnie należy podać kwotę.

Potem potrzebne jest jeszcze tylko podanie swoich danych osobowych i zaznaczenie wymaganych oświadczeń oraz potwierdzenie tożsamości, np. przez serwis mObywatel. To wszystko. Teraz można już zrobić przelew ze swojego banku na nowo otwarte konto – i gotowe.

Ale to nie wszystko. Dla wszystkich osób, które założą IKE i zasilą je kwotą minimum 5 tys. zł do 31 grudnia 2023 r. TFI PZU przygotował loterię, w której do wygrania są atrakcyjne nagrody. Główną jest bon na wakacje o wartości 20 tys. zł.

  Konto IKE
Limit wpłat rocznych w 2023 r. 20 805 zł
Ulgi podatkowe brak podatku od zysków kapitałowych1
Opłata za otwarcie konta 0 zł
Opłaty manipulacyjne brak
Możliwość wcześniejszej wypłaty środków tak1
Czy środki podlegają dziedziczeniu? tak
Opłata za zarządzanie tylko 0,5 proc.
Minimalna wpłata przy otwieraniu konta 100 zł
Minimalna kolejna wpłata 100 zł
Wypłata środków z zachowaniem ulg podatkowych w wieku 60 lat (lub 55 lat po nabyciu uprawnień emerytalnych)
Podatek naliczany przy wypłacie po okresie oszczędzania brak podatku
1 w przypadku wcześniejszej wypłaty, tj. przed 60. (lub 55.) r.ż. zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych

Materiał Partnera