Rozmowy PO-PSL ws. emerytur - nadal bez kompromisu

Spotkanie liderów PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej nie przyniosło kompromisu

Publikacja: 26.03.2012 21:59

Negocjacje pomiędzy PO i PSL dotyczące reformy emerytalnej będą jeszcze trwały - powiedział PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński po poniedziałkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Kosiński nie chciał określić terminu zakończenia rozmów koalicyjnych.

Poniedziałkowe spotkanie w KPRM trwało niespełna 4 godziny. Wcześniej tego dnia spotkało się ścisłe kierownictwo PSL, a także szefowie regionalnych struktur partii na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego ugrupowania, by rozmawiać o planowanej reformie emerytalnej i sytuacji w koalicji.

Pawlak poinformował po spotkaniu, że władze naczelne PSL upoważniły go do rozmów z PO dotyczących kompromisowego kształtu reformy emerytalnej, ale też do rozmów w sprawie "strategicznych kierunków działania koalicji" do roku 2015.

Poniedziałek był kolejnym dniem, w którym PO i PSL nie zdołały wypracować porozumienia w sprawie reformy emerytalnej, przewidującej wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

W ocenie Pawlaka kompromisową propozycją mogłaby być emerytura częściowa wynosząca 80 proc. świadczenia, dostępna dla osób od 62. roku życia. Według szefa klubu PO Rafała Grupińskiego w negocjacjach z PSL dotyczących wysokości emerytury częściowej dobrze byłoby spotkać się pośrodku, czyli na poziomie 50 proc. Ocenił, że jest to poziom, który daje rozsądne rozwiązanie.

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał też w poniedziałek o emeryturach z Januszem Palikotem. Szef Ruchu Palikota powiedział PAP po spotkaniu, że prezydent zachęcał go do poparcia reformy. Według Palikota prezydentowi zależy na zbudowaniu szerokiego poparcia dla reformy emerytalnej. Pytany, czy Komorowski przekonał Ruch Palikota do poparcia tej reformy powiedział, że "zachęcał".

Prezydencki minister Sławomir Rybicki wyjaśnił, że spotkanie prezydenta z Palikotem służyć ma wypracowaniu jak najszerszego kompromisu w sprawie reformy emerytalnej.  Mówił, że Komorowski "jest mocno zaangażowany w sprawę kompromisu wokół trudnej reformy emerytalnej i wielokrotnie podkreślał, że ufa, iż koalicji rządowej uda się znaleźć kompromis w sprawie reformy".

Politycy Ruchu zadeklarowali, że RP byłby gotów poprzeć zmiany w systemie emerytalnym, jednak pod pewnymi warunkami. W tym kontekście wymieniali m.in. możliwość dziedziczenia przynajmniej części składek zgromadzonych w ZUS czy darmowe badania po 60. roku życia.

Natomiast przed kancelarią premiera NSZZ "Solidarność" zorganizował pikietę przeciwko reformie emerytalnej. Związkowcy zbudowali miasteczko namiotowe. W piątek mają przenieść się przed Sejm. Tego dnia posłowie mają debatować nad wnioskiem Solidarności o przeprowadzenie referendum emerytalnego. Miasteczko odwiedzili politycy Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, należy zdecydowanie przeciwstawić się rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. "Zmuszać kobiety, by pracowały do 67 lat to pomysł bezecny i nikczemny" - podkreślił Kaczyński.

Szef PiS zapewnił, że jego partia będzie walczyć, aby w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego odbyło się referendum. Kaczyński ma zabrać głos w piątek w Sejmie, kiedy posłowie będą się zajmować wnioskiem Solidarności w sprawie tego referendum.

Negocjacje pomiędzy PO i PSL dotyczące reformy emerytalnej będą jeszcze trwały - powiedział PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński po poniedziałkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Kosiński nie chciał określić terminu zakończenia rozmów koalicyjnych.

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora