Udział papierów udziałowych w portfelach inwestycyjnych funduszy emerytalnych we wrześniu prawie się nie zmienił w porównaniu z sierpniem. OFE (dane bez funduszu Pocztylion) na koniec ubiegłego miesiąca miały tych papierów 28,7 proc.

Niekwestionowanym liderem w zestawieniu pozostaje Polsat, który miał ich (wraz z NFI) aż 39,5 proc. Zbliża się zatem do maksymalnego limitu, który wynosi 40 proc. To też fundusz, który najlepiej inwestuje w tym roku. Według zarządzającego tym OFE kluczem okazał się trafny dobór spółek do portfela. Za Polsatem na koniec września najwięcej akcji miały jeszcze Pekao (29,76 proc.) oraz PZU Złota Jesień (29,25 proc.). Najmniej zaś miała ich Axa (25,8 proc.) oraz Aegon (26,9 proc.).

Po trzech kwartałach tego roku wartość portfela akcji wzrosła – jak wynika z naszych szacunków – o ok. 18 mld zł. To w dużej mierze efekt dużych zwyżek na giełdzie, które trwają od marca. We wrześniu wartość portfela akcji wynosiła ok. 47 mld zł. To o ok. 1 mld zł więcej niż w sierpniu.

We wrześniu kursy mocno się wahały. Ostatecznie wszystkie indeksy giełdowe nieznacznie spadły. Niektóre OFE wykorzystały ubiegły miesiąc na dokupienie akcji. W tym gronie jest m.in. Generali, Amplico (dawne AIG) oraz Allianz. Wyczuwa się jednak wciąż wśród zarządzających oczekiwanie na korektę.

Ostatni kwartał zapowiada się bardzo interesująco dla inwestorów. Zwłaszcza w kontekście dwóch dużych ofert publicznych PKO BP i Polskiej Grupy Energetycznej. Obie zapewne zainteresują fundusze emerytalne.