Polskie przedsiębiorstwa masowo rezygnują z gotówki

Terminale zainstalowane w ramach programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld zł.
Terminale zainstalowane w ramach programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld zł.
Shutterstock

Pod koniec stycznia liczba terminali do obsługi płatności bezgotówkowych zainstalowanych w ramach programu Polska Bezgotówkowa na terenie całego kraju przekroczyła 250 tys.

To spory sukces programu, któremu udało się dotrzeć na prowincję. Jak wskazują dane, aż 65 proc. firm, które dzięki niemu przeszły na obsługę bezgotówkową transakcji, znajduje się w ośrodkach poniżej 100 tys. mieszkańców. To sprawia, że osoby zamieszkujące wsie i mniejsze miasteczka zyskują większą swobodę wyboru środka płatności.

– Bardzo się cieszymy, że program Polska Bezgotówkowa rozwija się tak prężnie i trafia także do tych regionów Polski, które w największym stopniu potrzebują zmiany cywilizacyjnej przynoszonej przez płatności bezgotówkowe – mówi Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Jak dodaje, wpływa to pozytywnie na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i punktów handlowo-usługowych, które szczególnie w mniejszych miejscowościach pełnią rolę centrum lokalnej aktywności.

Warto sprawdzić: To już kres gotówki? Okienka kasowe znikają z banków

Do regionów, w których odsetek terminali zainstalowanych w ramach programu Polska Bezgotówkowa jest najwyższy, należą województwa: mazowieckie (15,19 proc.), śląskie (11,55 proc.), wielkopolskie (9,49 proc.) i małopolskie (9,32 proc.), natomiast do tych z najniższą liczbą zaliczają się województwa: świętokrzyskie (2,86 proc.), podlaskie (2,84 pro.), opolskie (2,76 proc.) i lubuskie (2,48 proc.).

10 mld przelane

Terminale zainstalowane w ramach programu zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld zł.

– Nadal jednak widzimy potrzebę zwiększenia dotarcia do przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale handlowo-usługowe w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, aby pokazać im, jaką wartość dla ich biznesu będzie niosła instalacja terminala płatniczego. W rozmowach z przedstawicielami różnych branż, którzy na taki krok się zdecydowali, wyraźnie wybrzmiewa zadowolenie, że dzięki otwarciu się przez nich na płatności bezgotówkowe ich klienci mogą wybrać, czy wolą zapłacić kartą czy gotówką – wskazuje Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Według najnowszych statystyk zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski pod koniec grudnia 2019 r. liczba terminali POS w Polsce w III kwartale minionego roku wyniosła już ponad 867 tys. i nieustannie rośnie. Ponadto od marca 2019 r. praktycznie wszystkie zainstalowane terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe.

Do programu Polska Bezgotówkowa mogą się zgłaszać małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym ich nie akceptowały. Do udziału w programie uprawnione są podmioty, które posiadają maksymalnie pięć placówek detalicznych. Uczestnicy programu otrzymają wsparcie ze strony fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

Warto sprawdzić: Zwrot nadwyżki VAT można przyspieszyć

Od 1 września 2018 r. program został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Giganci przemysłowi bezradni w konfrontacji z hakerami

Wirus, którym hakerzy zainfekowali niemiecką firmę, sprawił, że musiała ona zawiesić produkcję. Ofiarą cyberataku ...

Atakują firmy przez internet w komórkach

Przedsiębiorstwa tracą na atakach hakerów setki miliardów dolarów rocznie. Zjawisko stało się już powszechną ...

Wykorzystanie pieniędzy z PPK

Istnieje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Standardowo środki zgromadzone w ...