Koniec z papierami. e-Urząd Skarbowy już obowiązkowy

Korzystanie z systemu stało się obowiązkowe dla spółek, fundacji i stowarzyszeń.

Kredyt kupiecki. Duże ułatwienie, ale konieczne zaufanie

Dostawca sprzedaje więcej i za wyższą cenę, a kupujący może zapłacić za towar bądź wykonaną usługę po terminie dostawy.

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej. Obowiązki i korzyści

Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Polisa dla firmy wymaga aktualizacji. Ryzyko niedoubezpieczenia

Połowa firm w Polsce jest narażona na ryzyko niedoubezpieczenia, aktualizując sumę ubezpieczenia na swojej polisie rzadziej niż raz w roku.

Okulary kosztem przychodu. Fiskus nie pozwala

Okulary korekcyjne są dla wielu osób niezbędne do wykonywania pracy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można je wpisać w koszt uzyskania przychodu.

Błąd w systemie Płatnik. Trzeba uważać na zawyżone wartości składek za lipiec

Program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych.

Gdzie w Polsce są najuczciwsi przedsiębiorcy, a gdzie trzeba uważać

Najbardziej rzetelnych firm należy niezmiennie szukać w województwie świętokrzyskim, podlaskim oraz lubelskim.

Zmiany w Małym ZUS Plus. Nowe przepisy umożliwią dłuższe korzystanie z ulgi

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą okres, w którym można korzystać z Małego ZUS Plus z 36 do 48 miesięcy w ciągu łącznie 60 miesięcy. W związku ze zmianami powstaje luka 12 miesięcy, w której nie można rozliczać się wg zasad Małego ZUS Plus.

Biznes zaczyna być udręką. Połowa przedsiębiorców dokłada do interesu

Ostatnie miesiące były dla firm jak bieg z przeszkodami. Wysokie koszty zatrudnienia, rosnące ceny energii i surowców, a także opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów oraz spadek liczby klientów.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej trudniejsze niż PIT

Ponad połowie księgowych roczne rozliczenie tej składki sprawiło więcej trudności niż rozliczenie PIT. Ze względu na poziom skomplikowania obecnych przepisów, aż 94 proc. badanych chciałoby powrotu do wcześniejszych zasad jej wyliczania.

Wpływy ze składki zdrowotnej od firm ostro w górę

Przedsiębiorcy za 2022 rok zapłacili ponad 7 mld zł więcej składki zdrowotnej za 2022 niż za 2021 rok. To skok o o 80 proc.

Ostatni dzwonek dla start-upów. 120 mln zł wciąż do wzięcia

Tylko do 12 lipca można składać wnioski w konkursie „Platformy startowe dla nowych pomysłów” koordynowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Do końca czerwca spółki muszą rozliczyć podatek CIT-8 za 2022 rok

Zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.

Od lipca Mały ZUS Plus będzie niższy niż Mały ZUS

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy Mały ZUS.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS jest przychodem? To zależy

Wielu przedsiębiorców czeka obecnie na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinien zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa.

Rekordzista musi dopłacić ZUS milion złotych składki zdrowotnej

22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

Fala bankructw firm w Polsce przybiera na sile

W I kwartale 2023 r. upadłość ogłosiło w Polsce 105 firm, czyli o blisko 17 proc. więcej niż w IV kwartale 2022 r. Niewypłacalne firmy zostawiły po sobie 70 mln zł zaległości.

Ostatni dzwonek na na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej z ZUS

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 rok. Na kontach ZUS wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się obowiązek dopłaty do jej wysokości.