Ostatni dzwonek na zmianę formy opodatkowania

Tylko do 20 lutego jaką formą opodatkowania rozliczać 2023 rok mogą zdecydować podatnicy którzy w 2023 roku osiągnęli pierwszy przychód w styczniu.

Dofinansowania dla firm. Z czego warto skorzystać

Poszukujesz środków na rozpoczęcie działalności? A może jesteś przedsiębiorcą z długim stażem i potrzebujesz dodatkowych dotacji na rozwój firmy? Wspólnie z ekspertem sprawdzamy możliwości.

Zamknięcie roku w firmie. O czym pamiętać

Przypominamy o czym przedsiębiorca powinien pamiętać przy okazji zamknięcia roku podatkowego.

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów

Rok 2022 jest ostatnim, w którym przychody z prywatnego najmu lokalu można rozliczyć na zasadach ogólnych. Od 2023 r. będzie to możliwe tylko na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego

Koszty na koniec roku czyli jak obniżyć podatek dochodowy

W grudniu wielu przedsiębiorców zastanawia się jak jeszcze mogliby obniżyć należne za ten rok podatki. Jednym z rozwiązań są zakupy sprzętów na cele działalności gospodarczej.

Składka zdrowotna na ryczałcie. Sposób na uniknięcie dopłaty

W tym roku pierwszy raz rozliczano składkę zdrowotną według nowych zasad wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Wspólnie z ekspertami podpowiadamy jak uniknąć konieczności dopłaty do jej wysokości w zeznaniu rocznym.

Z końcem roku przedsiębiorcom mogą przepaść miliardy złotych z faktur

31 grudnia 2022 r. przedawnią się faktury z 2020 r. Należności można jednak odzyskać, jeśli przedsiębiorcy już teraz zdecydują się na windykację polubowną.

Publiczne spółki nie spłacają długów. Nie płacą, bo nie chcą

Co siódma krajowa spółka notowana na giełdzie nie reguluje na czas swoich zobowiązań. Najczęściej dotyczy to sektora przemysłowego i handlowego.

Jak podwyżka płacy minimalnej wpłynie na koszty pracodawców i składki ZUS

Płaca minimalna docelowo wyniesie 3600 zł. Wraz z ekspertami sprawdzamy, jak wpłynie to na koszty pracodawców i składki ZUS.

Estoński CIT. Od 2023 będzie łatwiej z niego skorzystać

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczy on m.in. estońskiego CIT. Od 2023 roku podatnikom będzie łatwiej skorzystać z tego rozwiązania, co jest krokiem w dobrym kierunku.

Przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi. Zwłaszcza w tych branżach

Przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi. Już blisko 37 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy czekało na spływ płatności od kontrahentów ponad 60 dni po terminie.

Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana. Korzystne zmiany dla podatników

Pakiet Slim VAT 3 wprowadza zmiany w systemie proporcji odliczania podatku VAT w sprzedaży mieszanej. Znacząco zwiększona zostanie kwota, która pozwala na odliczenie 100 proc. wysokości podatku naliczonego.

Firmy nieprzygotowane na wdrożenie e-faktur. Połowa o nich nawet nie słyszała

E-faktury zaczną obowiązywać od początku 2024 roku. Jednak prawie połowa polskich firm nawet nie słyszała o nowym obligatoryjnym systemie.

Firmy przeszły na rozliczenia bezgotówkowe. Ponad miliard transakcji

Zrealizowano już ponad miliard transakcji za pośrednictwem terminali zainstalowanych w ramach Program Polska Bezgotówkowa.

Zmiana formy opodatkowania. Jakie składki ZUS do zapłaty

Nowelizacja Polskiego Ładu stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022.

Zmora polskiego biznesu. Niewielu klientów płaci na czas

23 proc. firm w Polsce nie ma problemu z klientami płacącymi po terminie. Tylko co piąty klient płaci na czas

Mniejszy podatek dla firm już za czerwiec

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu wchodzi w życie 1 lipca 2022 roku. Jednak część przepisów będzie obowiązywała z datą wsteczną - od 1 stycznia bieżącego roku. Mimo tego przedsiębiorcy odczują zmiany w opłacanym podatku już od czerwca.

Sprzedaż auta firmowego. Nie tak łatwo z VATem

Wspólnie z ekspertami sprawdzamy jak obliczyć korektę VAT naliczanego przy sprzedaży firmowego samochodu.