Paragon na ladzie. Ogromny mandat od Fiskusa

Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu.

Koniec z papierami. e-Urząd Skarbowy już obowiązkowy

Korzystanie z systemu stało się obowiązkowe dla spółek, fundacji i stowarzyszeń.

Okulary kosztem przychodu. Fiskus nie pozwala

Okulary korekcyjne są dla wielu osób niezbędne do wykonywania pracy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można je wpisać w koszt uzyskania przychodu.

Błąd w systemie Płatnik. Trzeba uważać na zawyżone wartości składek za lipiec

Program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych.

Zmiany w Małym ZUS Plus. Nowe przepisy umożliwią dłuższe korzystanie z ulgi

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą okres, w którym można korzystać z Małego ZUS Plus z 36 do 48 miesięcy w ciągu łącznie 60 miesięcy. W związku ze zmianami powstaje luka 12 miesięcy, w której nie można rozliczać się wg zasad Małego ZUS Plus.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej trudniejsze niż PIT

Ponad połowie księgowych roczne rozliczenie tej składki sprawiło więcej trudności niż rozliczenie PIT. Ze względu na poziom skomplikowania obecnych przepisów, aż 94 proc. badanych chciałoby powrotu do wcześniejszych zasad jej wyliczania.

Do końca czerwca spółki muszą rozliczyć podatek CIT-8 za 2022 rok

Zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.

Od lipca Mały ZUS Plus będzie niższy niż Mały ZUS

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy Mały ZUS.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS jest przychodem? To zależy

Wielu przedsiębiorców czeka obecnie na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinien zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa.

Rekordzista musi dopłacić ZUS milion złotych składki zdrowotnej

22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

Ostatni dzwonek na na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej z ZUS

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 rok. Na kontach ZUS wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się obowiązek dopłaty do jej wysokości.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Sprawdź numer rachunku w ZUS

Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej – termin upływa już 22 maja. Wielu podatników może spodziewać się zwrotu nadpłaconych pieniędzy, jednak trzeba pamiętać, aby podać w ZUS właściwy numer rachunku bankowego, na który mają być przekazane środki.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Co trzeba wiedzieć

W 2023 r. po raz pierwszy mamy obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. ZUS dokonuje rozliczenia trochę na wzór podatku PIT.

Opóźnianie płatności nagminnym procederem

Do niepłacenia w terminie przyznaje się co druga firma z sektora MŚP. Aż 36 proc. uważa, że brak płatności od kontrahenta może być wystarczającym usprawiedliwieniem, by samemu wstrzymać zapłatę

Czas rozliczeń. ZUS ma nowe wymogi dla przewoźników

Firmy transportowe muszą teraz udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące swojej działalności oraz przesłać dokumenty związane z ustaleniem podstawy wymiaru składek.

Jak odzyskać nadpłatę składki do ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku.

Rekordowe zatory płatnicze w Polsce

Firmy mają problem z płynnością. W pierwszym kwartale roku płatności opóźnione o ponad miesiąc ma już 62 proc. przedsiębiorstw, to o połowę więcej niż w październiku zeszłego roku.

Ostatni dzwonek na zmianę formy opodatkowania

Tylko do 20 lutego jaką formą opodatkowania rozliczać 2023 rok mogą zdecydować podatnicy którzy w 2023 roku osiągnęli pierwszy przychód w styczniu.