Faktury uproszczone stanowią nieodłączny element wielu transakcji handlowych i mogą być dokumentem niezbędnym do prawidłowego rozliczenia się z kontrahentami oraz organami podatkowymi. Między innymi dlatego warto poznać je bliżej. W tym artykule przeanalizujemy dokładnie, co to jest faktura uproszczona i kiedy warto (oraz można) z niej korzystać. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę niezbędną do sprawnego zarządzania dokumentacją finansową w swojej firmie oraz unikniesz nieporozumień związanych z nieprawidłowym wystawianiem tych ważnych dokumentów.
Faktura uproszczona to rodzaj faktury stosowany w celu potwierdzenia sprzedaży lub nabycia produktu lub usługi, który – w odróżnieniu od tradycyjnych faktur – nie zawiera wszystkich danych wymaganych przepisami dotyczącymi VAT.
Kiedy nie można wystawić faktury uproszczonej
Faktury uproszczone są dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy suma należności ogółem nie przekracza 450 złotych lub równowartości 100 euro, jeśli jest określona w tej walucie. Oznacza to, że jeśli kwota transakcji wynosi np. 500 złotych lub 200 euro, konieczne jest wystawienie standardowej faktury, a nie faktury uproszczonej.
To jeszcze nie wszystko. Istnieją sytuacje, w których nie można wystawić faktury uproszczonej. Te przypadki obejmują:
- Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość.