Księgi wieczyste prowadzi się dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Mogą one być również prowadzone, by ustalić stan prawny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Ponadto domniemywa się, że treść księgi wieczystej jest zgodna ze stanem rzeczywistym. Dzięki temu potencjalny nabywca nieruchomości może na przykład sprawdzić, czy nieruchomość obciążona jest ograniczonym prawem rzeczowym, w tym hipoteką.
Warto wiedzieć, że rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni dokonywanie rozporządzeń odpłatnych, jeśli nabywca pozostaje w dobrej wierze. To znaczy, że jeśli treść księgi wieczystej różni się od rzeczywistego stanu prawnego, kupujący nieruchomość, będący w dobrej wierze, jest związany informacjami ujawnionymi w księdze wieczystej.
Księgi wieczyste online – czego możemy się z nich dowiedzieć?
W księdze wieczystej ujawnione są informacje dotyczące oznaczenia nieruchomości, a także wpisy związane z jej własnością, w tym oznaczenie właścicieli. Kolejne działy obejmują informacje o ustanowionym na nieruchomości użytkowaniu wieczystym i o ciążących na nieruchomościach ograniczonych prawach rzeczowych, poza hipoteką.
Z treści księgi wieczystej możemy również dowiedzieć się o ustanowionych ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym. Te informacje są niezwykle ważne dla potencjalnych nabywców nieruchomości. Ostatni dział księgi wieczystej jest przeznaczony na wpisy związane z hipoteką ustanowioną na nieruchomości.