Polska Bezgotówkowa osiąga kolejne rekordowe wyniki! W ramach flagowego Programu Fundacji zrealizowano już ponad miliard transakcji za pośrednictwem terminali zainstalowanych wśród małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji charytatywnych. Najwięcej transakcji odnotowano w województwach: mazowieckim (17,5 proc. wszystkich transakcji), śląskim i wielkopolskim oraz w branżach: spożywczej (43 proc. wszystkich transakcji), gastronomii i sklepach specjalistycznych/wielobranżowych. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 60 mld złotych.
W II kwartale 2022 r. średni obrót na terminal wynosił 6,5 tys. zł, co oznacza 23 proc. wzrost względem analogicznego okresu 2021 r. Większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia Program Fundacji – 85 proc. poleca Program innym właścicielom firm.
- Chcemy nadal wyposażać przedsiębiorców w niezbędne narzędzia do obsługi płatności bezgotówkowych, ale również wyrównywać szanse oraz niwelować występujące w Polsce białe plamy w dostępie do rozwiązań finansowych i cyfrowych. Zależy nam na tym, aby dotrzeć z Programem zwłaszcza do osób i przedsiębiorców, którzy nie mieli jeszcze możliwości, aby poznać korzyści wynikające z obrotu bezgotówkowego. Dlatego też jako Fundacja, prowadzimy szereg działań edukacyjnych, które mają pomóc w zwiększeniu świadomości na temat tego, jak ważny i korzystny jest dla konsumentów wybór sposobu dokonywania płatności. Nasze dane pokazują, że udaje nam się z powodzeniem realizować powierzoną nam misję – mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Zgodnie z wynikami Fundacji, od początku Programu najwięcej terminali zainstalowano wśród małych i średnich firm. Analizując dane z podziałem na województwa i miejscowości, najwięcej terminali wdrożono na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Śląsku oraz w miejscowościach
i miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Z kolei najniższy procent zainstalowanych terminali występuje na Podlasiu, w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim