Lokatom sprzyja szlachetna dywersyfikacja

Dywersyfikacja to jedna z podstawowych zasad skutecznego zarządzania finansami

Publikacja: 29.10.2016 08:55

Lokatom sprzyja  szlachetna dywersyfikacja

Foto: Goldenmark

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Lokowanie kapitału w różne aktywa pozwala lepiej zabezpieczyć nasze pieniądze. Zasady stosowane przy dużych inwestycjach doskonale sprawdzają się również w przypadku osobistych oszczędności. Poszukując aktywów do dywersyfikacji, szczególną uwagę warto zwrócić na metale szlachetne.

Racjonalna dywersyfikacja polega na doborze odpowiednich aktywów o zróżnicowanym charakterze rynkowym. Dzięki temu zmniejsza się wrażliwość portfela na wahania koniunktury rynkowej, co pozwala ograniczyć ryzyko. Co to oznacza w praktyce?

W prawidłowo zdywersyfikowanym portfelu inwestycji lub oszczędności strata poniesiona na jednym aktywie (np. fundusz inwestycyjny) zostaje zrekompensowana w całości lub w części zyskiem z innych aktywów (np. obligacje, lokata lub złoto).

Co ważne, zasady dywersyfikacji stosowane są nie tylko w portfelach inwestycyjnych o dużej wartości. Warto z nich korzystać także w przypadku osobistych oszczędności i majątku.

Stabilna cena

Doskonale znane i sprawdzone formy lokowania pieniędzy, takie jak lokaty, fundusze czy obligacje, warto uzupełnić alternatywnymi formami. Znaną od stuleci, choć w Polsce nieco zapomnianą formą takich inwestycji, jest fizyczne złoto i srebro, a także inne metale szlachetne.

W świecie metali szlachetnych króluje złoto. Posiadanie fizycznych sztabek to dobry sposób na przechowywanie wartości. Złoto świetnie opiera się inflacji i ma dość stabilną cenę. W ostatnich 40 latach zanotowało kilka spektakularnych wzrostów cen, szczególnie w czasie kryzysów. Wahania cen złota w ostatnich latach nie zmieniły faktu, że w długim terminie ceny tego kruszcu są stabilne.

Jednym z mitów o złocie jest przekonanie, że jest ono dostępne tylko dla osób mających duże zasoby finansowe. Co prawda możemy kupić sztabki kilogramowe za ok. 150 tys. zł, ale są też sztabki za mniej niż 200 zł.

Z kolei najbardziej popularne i opłacalne (pod względem ceny jednego grama) są sztabki uncjowe, czyli o wadze 31,1 gramów i cenie ok. 5 tys. zł. Złoto jest coraz bardziej dostępne i popularne w Polsce.

Dobrym uzupełnieniem dla złota jest sporo tańsze srebro, które jest metalem znacznie bardziej powszechnym i szerzej wykorzystywanym niż złoto. To sprawia, że srebro często uchodzi za metal o dużym potencjale wzrostu.

Duży potencjał wzrostu

Atutem srebra jest jego szerokie wykorzystanie w przemyśle, co nadaje mu nieco innych cech w porównaniu ze złotem. Choć jednocześnie warto podkreślić, że tendencje na rynkach srebra i złota są do siebie zbliżone, co doskonale obrazują wykresy długoterminowe.

Brylanty nie tylko zdobią

Poza metalami szlachetnymi, bardzo perspektywiczną i znakomicie rokującą formą lokowania kapitału są kamienie szlachetne. Na rynku brylantów nie odnotowuje się znacznych korekt ani spadków. Podaż i popyt kontroluje uznany system monitorowania, Rapaport.

Brylanty w każdym miejscu na świecie wyceniane są tak samo, zatem zmiana naszego miejsca zamieszkania nie musi wiązać się z koniecznością pozbycia się aktywa. Nie zapominajmy jednak, że w brylanty inwestuje się długoterminowo i zalecany minimalny horyzont czasowy wynosi pięć lat.

Warto jeszcze raz podkreślić, że dywersyfikacja oszczędności lub składników majątku z wykorzystaniem złota jest najprostsza w przypadku zakupu fizycznego kruszcu. Zakup sztabek i monet lokacyjnych jest w Polsce bardzo prosty i dostępny dla każdego. Warto jednak postawić na zaufanego dystrybutora i renomowanych producentów sztabek.

Od czego zależą ceny złota i srebra?

– Ceny giełdowe metali szlachetnych w znacznej mierze uzależnione są od zasobów naturalnych, kosztów wydobycia, ilości danego kruszcu na rynku, sytuacji na rynkach, kursów walut.

– W przypadku kruszców, które możemy kupić u dystrybutorów, cena składa się z ceny giełdowej (SPOT) powiększonej o koszty dostarczenia na rynek oraz marże dilerskie.

– W praktyce najmniejszym składnikiem ceny są marże, co jest bardzo charakterystyczne dla branży obrotu metalami szlachetnymi.

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Lokowanie kapitału w różne aktywa pozwala lepiej zabezpieczyć nasze pieniądze. Zasady stosowane przy dużych inwestycjach doskonale sprawdzają się również w przypadku osobistych oszczędności. Poszukując aktywów do dywersyfikacji, szczególną uwagę warto zwrócić na metale szlachetne.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Portfel inwestycyjny
Jak ochronić oszczędności przed inflacją?