Zakup złota na „raty”? Tak, to możliwe

Zakup większej sztabki złota jest bardziej opłacalny, lecz wiąże się z jednorazowym wydatkiem ok. 5 tys. zł.

Publikacja: 19.11.2016 13:22

Zakup złota na „raty”? Tak, to możliwe

Foto: Bloomberg

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Zakup złota to w powszechnej opinii temat raczej dla zamożnych. Co prawda można kupić sztabki już poniżej 200 zł, ale opłacalność takiej inwestycji jest wątpliwa. W tej sytuacji Goldsaver oferuje kompromis między opłacalnością a systematycznością. Na ile to rozwiązanie jest praktyczne?

Optymalna forma

Idea Goldsavera jest prosta. Serwis sprzedaje wyłącznie jednouncjowe sztabki złota od renomowanych producentów (uncja jubilerska to 31,1 g), wszystkie o próbie 999,9, czyli o zawartości kruszcu 999,9 g na każdy kilogram.

Dlaczego właśnie jednouncjowe sztabki? Ponieważ to najbardziej optymalna forma inwestowania w złoto. Jeśli chcielibyśmy kupić jedną uncję złota w sztabkach o wadze 1 grama, kosztowałoby to nas drożej mniej więcej o 20 proc. Dlaczego? Wszystko rozbija się o koszty bicia sztabek. W niewielkich sztabkach, takich jak jednogramowe, koszty są bardziej widoczne w cenie niż w sztabce o wadze 31,1 g, czyli jednej uncji.

Jak widać, zakup większej sztabki jest znacznie bardziej opłacalny, lecz wiąże się z jednorazowym wydatkiem ok. 5 tys. zł. Tu pojawia się kolejny atut Goldsavera. Kupując w tym sklepie nie musimy od razu wpłacać całej sumy. Ideą sklepu są systematyczne zakupy złota za małe kwoty. Innymi słowy użytkownik kupuje tyle, na ile go stać. W jednym miesiącu może to być 200 zł, w kolejnym 500 zł. Może być więcej albo mniej. Sklep nie wymaga od użytkownika żadnych zobowiązań do stałych wpłat. Jeśli miesiąc był gorszy, można w ogóle nie wpłacać pieniędzy. Na koncie użytkownik od razu widzi, ile kupił złota i jaki jest to procent docelowej sztabki.

Bez daleko idących zobowiązań

Oferta Goldsavera to zatem dobra opcja dla tych, którzy chcą prostego narzędzia do regularnego odkładania, lecz nie chcą decydować się na daleko idące zobowiązania. Przymusu czy zobowiązań w Goldsaverze po prostu nie ma.

A co jeśli nie chcemy już gromadzić złota na sztabkę, a mamy kupione np. 11 gramów w Goldsaverze? Sklep daje nam możliwość odsprzedaży złota w dowolnym momencie.

Po „uzbieraniu” całej sztabki możemy ją odebrać w jednym z oddziałów w dużych miastach (bez dodatkowych opłat), lub zamówić wysyłkę kurierską za dodatkową opłatą. Odbiór możliwy jest po 15 dniach roboczych, czyli w standardowym dla tej branży terminie. Sprzedawca oferuje też przechowanie sztabki we własnym skarbcu, skąd można ją odebrać na żądanie.

Z myślą o zyskach w długim terminie

Dla kogo jest ten produkt? Dla osób zdecydowanych, by część oszczędności ulokować w złocie fizycznym w sztabkach. Przy czym takim klientom zależy na dużych, bardziej opłacalnych sztabkach, lecz nie chcą lub nie mogą kupić ich od razu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to klasyczny zakup na raty, bo sztabkę odbieramy dopiero po kupieniu 31,1 g złota.

Produkt z pewnością nie jest odpowiedni dla tych osób, które chciałyby osiągnąć szybkie zyski z inwestycji w złoto w krótkim lub średnim terminie.

Pięć zasad mądrego oszczędzania

1. Oszczędzanie jest dla ciebie

Polacy słyną z zaradności. Doskonale wiemy, jak oszczędzać na domowych wydatkach, więc powinniśmy umieć też odkładać choćby niewielkie kwoty.

2. Zadbaj o regularność

Dzisiejszy 30-latek po 20 latach odkładania 100 zł miesięcznie może mieć na koncie ponad 30 tys. zł oszczędności, przy założeniu, że oprocentowanie lokaty wynosi ok. 3,5 proc. w skali roku.

3. Licz na swoją zaradność

Warto skorzystać z różnych sposobów odkładania na przyszłą emeryturę. Według ekspertów przyszłe świadczenia od państwa większości z nas mogą nie wystarczać na godne życie.

4. Zabezpiecz swoje oszczędności

Dywersyfikacja (zróżnicowanie) sposobów oszczędzania pozwoli zabezpieczyć kapitał. Część pieniędzy dobrze jest ulokować w środkach trwałych, takich jak np. nieruchomości, zegarki, wyroby ze złota i srebra czy złoto w postaci fizycznych sztabek.

5. Zdobywaj wiedzę

Warto śledzić najnowsze oferty różnych instytucji i firm pozwalające gromadzić kapitał na przyszłość.

Pakiet na pierwszy zakup

Specjalnie dla czytelników „Moich Pieniędzy” przygotowaliśmy pakiet na pierwszy zakup w sklepie Goldsaver. Wystarczy założyć konto na goldsaver.pl i użyć specjalnego kodu: RPMM9A.

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Zakup złota to w powszechnej opinii temat raczej dla zamożnych. Co prawda można kupić sztabki już poniżej 200 zł, ale opłacalność takiej inwestycji jest wątpliwa. W tej sytuacji Goldsaver oferuje kompromis między opłacalnością a systematycznością. Na ile to rozwiązanie jest praktyczne?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć