Rząd hojnie sypnie emerytom

5 mld zł będzie kosztować budżet waloryzacja emerytur. Świadczenia wzrosną o prawie 3 proc. i będzie to najwyższa waloryzacja od pięciu lat.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska Rafalska zdradziła, że wskaźnik marcowej waloryzacji emerytur i rent prawdopodobnie wyniesie 2, 9 proc.

Wcześniej jej resort prognozował, że to będzie 2,7 proc.

Rafalska wyliczyła, że osoby, które otrzymują minimalna emeryturę (1000 zł) dostaną dodatkowo 27 albo 29 zł. W przypadku emerytury na poziomie 2 tys. zł będzie to pięćdziesiąt parę złotych.
Jest to najwyższa waloryzacja emerytur w ciągu ostatnich pięciu lat. Będzie kosztowała budżet państwa ponad 5 mld 400 mln zł.

Minister zaznaczyła, że jeżeli do tych wydatków dodamy te związane z przywróceniem wieku emerytalnego (10 mld zł), to już mamy na politykę senioralną ponad 15 mld zł.

Od 1 marca wyrównanie otrzymają również emeryci, którzy mieli renty z tytułu niezdolności do pracy i nie spełnili wymaganego stażu pracy, bo byli na rencie. – Dostaną wyrównanie do minimalnej emerytury i będzie to wyrównanie dla 100 tys. osób za cały poprzedni rok. Jednorazowo będą to spore kwoty, chyba ponad 1000 zł – podała Rafalska.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Jak wybraliśmy najlepsze IKE i IKZE

Ranking IKE i IKZE przygotowany przez „Rzeczpospolitą” obejmuje konta w różnych formach oferowane przez ...

Tydzień przedsiębiorcy z ZUS

W ramach spotkań z przedsiębiorcami eksperci Zakładu doradzą w sprawach związanych z nowymi przepisami. ...

Planują jednorazowe podwyższenie najniższych rent i emerytur

W planach rząd jest jednorazowe podwyższenie najniższych rent i emerytur w następnym roku. Tak ...