Pracownicze Plany Kapitałowe priorytetem Rządu

Projekt ustawy wprowadzającej Pracownicze Plany Kapitałowe w połowie lutego trafi do konsultacji społecznych – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawną minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała również że jest to priorytetowy projekt na liście minister.

W listopadzie 2017 roku przedstawiciele rządu informowali, że w pierwszym etapie, od stycznia 2019 r., PPK będą obowiązkowe dla firm zatrudniających ponad 250 pracowników, czyli do Planów przystąpi ponad 3 mln uczestników.

Od lipca 2019 r. program zostanie rozszerzony o firmy średnie (50-249 pracowników), od stycznia 2020 r. o firmy małe (20-49 pracowników), zaś od lipca 2020 r. o firmy mikro i sektor budżetowy. Całościowo do programu automatycznie ma zostać zapisanych 11,4 mln pracowników, ale na żądanie będzie się można z niego wypisać.

Zasady Programu

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys tak tłumaczył zasady zasady programu: Z perspektywy pracownika wygląda to tak, że pracodawca jest zobowiązany utworzyć w miejscu pracy dla wszystkich pracowników Pracowniczy Plan Kapitałowy. Wskazał również, że wszyscy pracownicy będą do tego planu automatycznie zapisani.

Podkreślił, że pieniądze gromadzone na PPK będą pieniędzmi prywatnymi ludzi, które będzie można pobrać z konta w każdej chwili. Oczywiście, tak jak to jest w przypadku tych dzisiejszych IKE, IKZE będę musiał zwrócić te zachęty podatkowe, które pobrałem, ale po te pieniądze zawsze mogę sięgnąć – dodał.

Mówił, że w przypadku przejścia na emeryturę będą do wyboru dwie opcje: Wypłacam całość jednorazowo, wtedy odprowadzony jest podatek od zysków kapitałowych lub zadeklaruję, że będą to wypłaty w ratach przez co najmniej 10 lat, wtedy nie ma tego podatku.

Głównym dostarczycielem dla PPK – jak mówił – będą fundusze inwestycyjne. Chcemy promować tzw. fundusze cyklu życia, zdefiniowanej daty, gdzie np. jako osoba młoda inwestuję w ten fundusz, jestem w funduszu cały czas, a polityka inwestycyjna się w nim automatycznie zmienia – na początku jest bardziej agresywna, później bardziej konserwatywna – dodał.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

"Nie będzie nas stać na podniesienie emerytur w I filarze"

Można temu zaradzić w ten sposób, że obecne pokolenie będzie gromadziło więcej kapitału na ...

Jak i kiedy najlepiej będzie wypłacić pieniądze z PPK

Najlepiej jednak wypłacić pieniądze po ukończeniu 60. roku życia, w proporcjach: 25 proc. w ...

Emerytalne oszczędzanie z ulgami

Im wcześniej zaczniemy oszczędzać samodzielnie na emeryturę, tym więcej uda nam się zgromadzić. Najlepszym ...