PPK w największych firmach już/dopiero od lipca 2019

Najnowszy projekt ustawy o PPK przewiduje, że największe firmy zaczną się do niej stosować od 1 lipca 2019 r. W innych program będzie wdrażany stopniowo, aż do 1 stycznia 2021 r. Sama ustawa o pracowniczych planach kapitałowych ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Wcześniejszy projekt przewidywał, że ustawa zacznie obowiązywać firmy od 1 stycznia 2019 r.

Partnerzy społeczni biorący udział w konsultacjach najnowszego projektu uważają, że wydłużenie okresu umożliwi lepsze przygotowanie się zainteresowanym podmiotom, osobom i spokojniejsze wdrożenie całego systemu, z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych . Według nich 1 lipca 2019 r. to odpowiedni termin dla firm zatrudniających co najmniej 250 osób.

Rządowe Centrum Legislacji w uzasadnieniu najnowszego projektu o PKK tłumaczy, że program będzie realizowany etapowo ze względu na jego skalę.

W najnowszym projekcie zapisano, że firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają wprowadzić PPK od 1 lipca 2019 r. Mniejsze, zatrudniające co najmniej 50 osób mają czas do 1 stycznia 2020 r. Kolejne pół roku, do 1 lipca 2020 r., mają na dostosowanie się firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. Reszta na wprowadzenia PPK będzie miała czas do 1 stycznia 2021 r., w tym podmioty z sektora finansów publicznych.

Według ustawodawców takie vacatio legis będzie wystarczające. Ma też wystarczyć czasu do utworzenia ewidencji PPK, zapewnienia odpowiedniego czasu na procedury związane z umieszczeniem podmiotów rynku finansowego spełniających wymogi ustawowe w tej ewidencji oraz przygotowania funkcjonalności systemu teleinformatycznego, w którym będzie działał portal PPK.

Warto zaznaczyć, że w projekcie zapisano, iż środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z zastrzeżeniem art. 105, w którym mowa o warunkach zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

Został też uwzględniony postulat o możliwości obniżenia wpłat przez osoby najmniej zarabiające.

System PPK ma kosztować sektor finansów publicznych 32,81 mld zł w ciągu dziesięciu lat.

Nowy projekt ustawy o PPK jest obecnie przedmiotem prac komisji prawniczej. W połowie sierpnia powinien trafić pod obrady Rady Ministrów.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Emerytura w Norwegii

Aby otrzymać pełną emeryturę z norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych trzeba mieć ukończone 67 lat ...

OFE otwierają rok z zyskiem

2017 był najlepszym rokiem w historii OFE. Pierwszy miesiąc 2018 r. również nie rozczarował. ...

ZUS wspiera tworzenie bezpiecznych warunków pracy

Jednym z podstawowych zadań Zakładu jest prewencja wypadkowa. Jej celem jest zapobieganie wypadkom przy ...