Świadczenie honorowe jest przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie.

Od 1 marca świadczenie honorowe wynosi 4 003,88 zł brutto, tyle co aktualna kwota bazowa. Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin – dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Wśród stulatków pobierających to świadczenie zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 proc. beneficjentów. Najstarsza taka w grudniu miała ukończone 112 lat. Pieniądze otrzymuje z zabrzańskiego oddziału ZUS. Najstarszy beneficjent świadczenia honorowego mieszkał w woj. dolnośląskim i w grudniu 2018 r. miał ukończone 111 lat.

Najstarsza osoba w Polsce, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat, mieszka w woj. śląskim i ma 112 lat.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku ZUS sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

W woj. śląskim najwięcej stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe, mieszka na terenie obsługiwanym przez oddział ZUS w Bielsku-Białej – to 38 osób. W kraju najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie I (106), najmniej – oddziały ZUS w Legnicy (15) i w Pile (16). Zgodnie z prognozami długoterminowymi zapowiada się, że liczba osób w wieku 100 lat i więcej będzie rosła. W 2040 r. będzie ich 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – 124,2 tys.