Polacy za granicą wzywani do zapłaty PIT. MF radzi co robić

Publikacja: 27.06.2019 13:40

Polacy za granicą wzywani do zapłaty PIT. MF radzi co robić

Foto: pieniadze.rp.pl

Polacy od lat mieszkający za granicą i tam płacący podatki, dostali od polskiego fiskusa wezwanie do zapłaty w ciągu 7 dni podatku PIT za 2018 r.

To podobno skutek błędu w systemie Twój e-PIT. Rezydenci podatkowi innych państw powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym w Polsce – informuje Ministerstwo Finansów.

Jak doniósł „Fakt” chodzi przede wszystkim o polskich emerytów mieszkających za granicą. Polskie urzędy skarbowe rozesłały do nich listy polecone za potwierdzeniem odbioru z wezwaniem do zapłaty podatku dochodowego za 2018 r., choć od lat osoby te płacą podatki za granicą.

Jak ustalili dziennikarze, takich pism wysłano 170 tys. W każdym skarbówka wzywa do wpłaty podatku za 2018 r. i to w ciągu 7 dni, bo zwłoka oznacza naliczanie odsetek od zaległości podatkowych. Niektórym fiskus każe płacić nawet kilka tysięcy złotych. Rekordzista informował o żądaniu zwrotu podatku w wysokości 7062 zł.

Seniorzy, z którymi kontaktował się „Fakt”, nie kryli oburzenia.

– Mieszkam w Szwajcarii i od pięciu lat płacę podatki od „polskiej” emerytury w Szwajcarii. Otrzymałem właśnie takie samo pismo: zapłać w ciągu 7 dni, bo jeśli nie, to naliczamy odsetki. Suma podatku: 2105 zł. Zapłaciłem w trzech ratach, ponieważ mam limit bankowy jednorazowej wypłaty – poskarżył się pan Krzysztof.

Okazuje się, że to uboczny błędu w systemie Twój e-PIT. System automatycznie wypełnił za świadczeniobiorców ZUS (emerytów) zeznanie podatkowe nie uwzględniając, że niektórzy z nich mieszkają za granicą i są zwolnieni z rozliczania PIT w Polsce.

Głos zabrało Ministerstwo Finansów. Tłumaczy, że osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych powinny poinformować o tym urząd skarbowy.

– Podatnicy, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty podatku za 2018 r. powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym – informuje MF.

Resort radzi korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego z urzędem skarbowym. Zapewnia, że w razie potrzeby można dostarczyć urzędowi skarbowemu elektronicznie wszelkie dokumenty świadczące o rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska, takie jak np. certyfikat rezydencji wydawany przez państwo miejsca zamieszkania, dokumenty (zeznania podatkowe) złożone przez podatnika w państwie rezydencji, dokumenty poświadczające zameldowanie (zamieszkanie) w państwie rezydencji lub zgłoszenia aktualizacyjne adresu zamieszkania.

– W przypadku potwierdzenia przez urząd skarbowy rezydencji podatnika w innym kraju, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a zeznanie podatkowe PIT-37 zostanie unieważnione – twierdzi MF.

Co w przypadku, gdy podatnik jednak dokonał zapłaty podatku, a skarbówka ustali, że nie musiał, bo ma rezydencję podatkową w innym państwie? W takiej sytuacji fiskus zwróci wpłaconą kwotę.

Ministerstwo wyjaśnia, że urzędy skarbowe są zobligowane do weryfikacji obowiązków podatkowych podatników (w tym emerytów) z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, które zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w treści zawieranych z innymi krajami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.Dlatego sprawdzają m.in. czy nie uległ zmianie status prawny podatników, potwierdzają czy podmiot był w ostatnim roku nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa (a więc miał ograniczony obowiązek podatkowy).

– W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku – informuje MF.

jaga

Polacy od lat mieszkający za granicą i tam płacący podatki, dostali od polskiego fiskusa wezwanie do zapłaty w ciągu 7 dni podatku PIT za 2018 r.

To podobno skutek błędu w systemie Twój e-PIT. Rezydenci podatkowi innych państw powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym w Polsce – informuje Ministerstwo Finansów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami