Limit wpłat na IKZE i IKE w 2020. Odłożymy więcej

Close-up of a piggybank in front of businessman calculating bill with calculator

W przyszłym roku wzrosną limity wpłat dla IKE i IKZE. Dla osób, które chcą za ich pomocą odkładać samodzielnie pieniądze na emeryturę, są to dobre informacje.

Zgodnie z obecnymi przepisami w 2019 r. na konto IKE wpłacić można maksymalnie 14 295 zł. W 2020 r. limit IKE wzrośnie do 15 681 zł. Zmiany dotkną także konta IKZE. Limit IKZE 2020, czyli roczna maksymalna kwota wpłat będzie w tym przypadku wynosić 6272,40 zł. Obecnie limit IKZE jest to 5718 zł.

Limit IKE i IKZE rośnie od lat

Limity wpłat na IKE i IKZE systematycznie rosną od kilku lat. Eksperci zaznaczają jednak, że wciąż mowa jest o stosunkowo niewielkich kwotach w skali całego roku. Powoli rośnie także zainteresowanie kontami IKE i IKZE. Te pozwalają nie tylko odkładać pieniądze z myślą o emeryturze, ale przede wszystkim dają także konkretne korzyści podatkowe.

Czytaj także: Ostatnie tygodnie, żeby zasilić IKE i IKZE

W przypadku konta IKE uzyskać można całkowite zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych czyli tzw. podatku Belki. Wypłata środków musi jednak nastąpić po ukończeniu 60 lat lub po 55 roku życia i uzyskaniu uprawnień emerytalnych oraz dokonywania wpłat na IKE w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konta IKZE. Tutaj korzyści podatkowe można uzyskać zdecydowanie szybciej. Wpłaty na IKZE można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania. Aby jednak wypłacić pieniądze z IKZE i zachować korzyści majątkowe trzeba poczekać do 65 roku życia (pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych). Dodatkowo wypłata związana jest także z podatkiem, który wynosi 10 proc.

Przemysław Tychmanowicz

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Potrzeba więcej zachęt do utrzymania najuboższych w PPK

Federacja Przedsiębiorców Polskich i Instytut Emerytalny wskazują, że zasadnym jest rozważenie wprowadzenia w ramach ...

Oblicz swoje PPE! Jak prezentują się podatki, ulgi i rozliczenie roczne?

Od tego roku na przyszłą emeryturę możemy odkładać w PPK ze swoim pracodawcą. Do ...

Waloryzacja rent i emerytur w 2018

Waloryzacja to zmiana wysokości istniejącego zobowiązania czy też świadczenia, a konkretniej – zmiana wartości ...