Dobre wyniki funduszy zachęcą do PPK?

Polski Fundusz Rozwoju jest zadowolony z wyników funduszy PPK i zamierza je wykorzystywać w kampanii promującej ten program.

Publikacja: 23.01.2020 20:44

Dobre wyniki funduszy zachęcą do PPK?

Foto: pieniadze.rp.pl

W pierwszym etapie pracowniczych planów kapitałowych (PPK), który objął największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób, do tego programu zapisało się 39 proc. uprawnionych do tego pracowników.

Czytaj także: Część firm zignorowała PPK. Będą się tłumaczyć

Szefowie Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie PPK, przekonują, że to dobry wynik na starcie tak dużego programu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy kuleje zaufanie Polaków do programów długoterminowego oszczędzania – podkopane m.in. przez historię OFE. PFR ma jednak nadzieję, że z czasem do PPK będą przystępować osoby, które na starcie do nich nie przystąpiły. Docelowo Fundusz chciałby mieć w programie co najmniej 70–75 proc. pracowników. Wskazuje przy tym na Wielką Brytanię, gdzie w chwili startu programu podobnego do naszych PPK blisko połowa pracowników też podchodziła do niego z rezerwą, a dziś – po kilku latach funkcjonowania – jest w nim blisko 90 proc. z nich.

U nas, z początkiem roku, ruszył drugi etap programu. Obejmuje średnie firmy, które zatrudniają od 50 do 249 osób. W kolejnych etapach do PPK przystępować będą jeszcze mniejsze firmy i PFR obawia się, że tu początkowo udział pracowników w programie może być nieco mniejszy niż w dużych firmach.

Fundusz zapowiada więc, że w kampanii promującej PPK wśród pracowników będzie pokazywać przykłady firm, w których do programu zapisało się 60, 70 i więcej procent załogi. Pierwsze takie firmy już zresztą nagrodził. Wyróżnienia dostały: Budimex, w którym partycypacja wśród pracowników do 55. roku życia sięgnęła 68 proc., a łącznie wyniosła 63 proc.; Emitel, w którym do PPK przystąpiło grubo ponad 70 proc. załogi; Komfort, w którym partycypacja była bliska 60 proc. – ale tu PPK było wyzwaniem, bo większość załogi pracuje w sklepach, a także firma doradcza EY.

Ale to nie wszystko: w kampanii promującej PPK PFR ma zamiar kusić do udziału w tym programie kolejnych pracowników, pokazując nie tylko korzyści związane z dopłatami od pracodawców i państwa, ale także stopy zwrotu wypracowane przez fundusze uruchomione do pracowniczych planów kapitałowych. Każda z 20 instytucji finansowych dopuszczonych do zarządzania PPK utworzyła co najmniej osiem funduszy zdefiniowanej daty, które inwestują oszczędności członków programu.

Czytaj także: Tak wyglądała historia PPK na Wyspach. Powtórzy się u nas?

Wyniki są na razie zachęcające. Część funduszy pokazała je już po pierwszych trzech miesiącach notowań. Stopy zwrotu sięgają kilku, nawet kilkunastu procent.

– Obserwujemy te wyniki. Rzeczywiście, są bardzo dobre – mówi nam Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Aby mocniej je pokazać, czekamy na dane na koniec stycznia. Wtedy będziemy mieli już jakąś ich historię – dodaje. Zapowiada, że PFR będzie je pokazywać m.in. na portalu mojePPK.pl, który jest oficjalnym źródłem wiedzy o tym programie, a także w mediach społecznościowych.

Każdy pracownik przystępujący do PPK zapisywany jest do odpowiedniego funduszu zdefiniowanej daty. To fundusze, które poziom ryzyka inwestycji uzależniają od wieku uczestnika. W przypadku młodszych uczestników inwestują odważniej, większą część oszczędności lokują w instrumenty o charakterze udziałowym, czyli na przykład w akcje. U starszych w portfelach inwestycyjnych przeważać zaczynają instrumenty o charakterze dłużnym, czyli przede wszystkim – obligacje.

Piotr Skwirowski

W pierwszym etapie pracowniczych planów kapitałowych (PPK), który objął największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób, do tego programu zapisało się 39 proc. uprawnionych do tego pracowników.

Czytaj także: Część firm zignorowała PPK. Będą się tłumaczyć

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami