Likwidacja OFE może się przesunąć

A woman wearing a gas mask waits to cross the Polish-German border from the eastern German town of Frankfurt (Oder) to Slubice on March 16, 2020, as measures are taken to slow down the spread of the novel coronavirus. - Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki said Poland's borders would be closed to foreigners for 10 days, but that the government might prolong the shutdown. Two weeks of quarantine will also be imposed on people returning from abroad. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)

Przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych wydaje się dziś w zasadzie niemożliwe. Spadki giełdowe drastycznie obniżyły aktywa funduszy.

Obecny okres turbulencji na rynkach finansowych nie jest właściwym momentem na przekształcanie otwartych funduszy emerytalnych w indywidualne konta emerytalne , ale decyzję w kwestii terminu będzie trzeba podjąć w ciągu najbliższych tygodni, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

– Uczestnicy OFE są zabezpieczeni przed spadkami na giełdzie, ponieważ jeśli wybiorą ZUS, to te środki zostaną im zapisane po wartości z kwietnia ub. roku – z momentu ogłoszenia tych propozycji. Natomiast zgadzam się – bo takie głosy się pojawiają – że być może tak duże turbulencje to nie jest właściwy moment na podejmowanie takich decyzji. Ale tę decyzję będzie musiał podjąć ostatecznie parlament, rząd na przestrzeni najbliższych tygodni – powiedział Borys w rozmowie z Tok FM.

W piątek wieczorek Senat przyjął rządowy projekt ustawy zakładający dla oszczędzających OFE wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę na nowym IKE a przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Uchwałę Senatu rozpatrzy teraz Sejm.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

By seniorzy zachowali formę

Nowy program w publicznej telewizji pomaga starszym osobom przetrwać pandemię i zachować zdrowie. Nowy ...

Na czym polega przeliczenie emerytury na podstawie wysokości płacy minimalnej?

Przepisy dotyczące przeliczenia emerytury zostały zmienione ustawą z dnia 4 września 2008 roku i ...

W listopadzie wszystkie OFE na minusie

W listopadzie strata wszystkich OFE wyniosła średnio -2,3 proc.