Koronawirus powstrzyma chwilowo demontaż OFE

A Polish health official checks temperatures of people arriving on foot or by car crossing the Polish-German border from the eastern German town of Frankfurt (Oder) to Slubice due to the new corounavirus COVID-19 on March 18, 2020. - Poland re-opened the border for cars today for returning Polish natinals and transit to the Baltic EU states. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)

Decyzja co dalej z likwidacją otwartych funduszy emerytalnych ma zapaść w kwietniu.

Rząd nie rezygnuje z reformy otwartych funduszy emerytalnych , a jedynie ją zawiesza w czasie, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Szacowany wpływ przesunięcia reformy na budżet państwa to kwota 15 mld zł, powiedział także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak dodał Borys na Twitterze na ten moment nie podjęta jest decyzja o przesunięciu i specustawa nie zwiera zapisów dot. OFE. Jest jeszcze czas, a kwiecień to chyba właściwy moment na decyzje w zależności od sytuacji.

– Przesuwamy wejście w życie, ale nie zawieszamy reformy związanej z OFE – powiedziała Emilewicz podczas wideokonferencji. Jak poinformował prezes PFR, na ten moment rząd nie podjął jeszcze decyzji co do terminu reformy.

– To będzie kwestia kwietnia czy maja – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i decyzji dotyczących nowelizacji budżetu państwa – powiedział Borys pytany, czy do reformy OFE dojdzie jeszcze w tym roku.

– To przesunięcie reformy w czasie może mieć to wpływ na budżet państw w kwocie 15 mld zł, bo to jest efekt suwaka i braku opłaty przekształceniowej – dodał.

13 marca br. Senat przyjął rządowy projekt ustawy zakładający dla oszczędzających OFE wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę na nowym IKE a przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wcześniej Borys sygnalizował, że obecny okres turbulencji na rynkach finansowych nie jest właściwym momentem na przekształcanie OFE w IKE i zapowiadał, że decyzję w kwestii terminu będzie trzeba podjąć w ciągu najbliższych tygodni.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Renty i emerytury wzrosną o ponad 6 procent

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem podpisał ustawę budżetową na 2018 r. – poinformował ...

Zniesienie Limitu Składek na ZUS zagraża rynkowi pracy

Zniesienie limitu składek na ZUS jest kolejnym przykładem wprowadzania nieprzemyślanych zmian w prawie ubezpieczeń ...

Giełdy w odwrocie, emeryci tracą

Koronawirus drastycznie obniżył pod koniec lutego wyceny akcji spółek giełdowych. Fatalne wyniki pokazały też ...