Zwolnienie z ZUS z zachowaniem świadczeń

Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią zdecydowali się skorzystać z umorzenia składek do ZUS zachowają ciągłość ubezpieczeń.

W ramach pomocy państwa małe firmy zatrudniające do 9 osób oraz osoby samozatrudnione, mogą zostać zwolnione z opłacania składki do ubezpieczeń społecznych za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

To co istotne umorzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są zapisywane na kontach emerytalnych i będą zaliczać się na poczet przyszłych świadczeń

– W ogłoszonej ustawie przyjęto, że składki zostaną zapisane na kontach jako opłacone. Oznacza to zachowanie prawa do świadczeń i ciągłości ubezpieczenia” – tłumaczy prezes ZUS Gertruda Uścińska.

– Okresy zwolnienia traktuje się jako okresy ubezpieczenia, w tym z punktu widzenia przyszłości, czyli kapitału i uprawnień emerytalnych. A także w odniesieniu do teraźniejszości. Za ten czas przysługuje bowiem prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego – o ile samozatrudniony przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – a także do świadczeń zdrowotnych – mówi prezes ZUS.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Koszty obniżenia wieku emerytalnego w Polsce

1 października 2017 roku obniżony został wiek emerytalny do 60 lat – dla kobiet i ...

Będzie konkurencja na na rynku PPK

Według najnowszych informacji programy chce oferować około 20 instytucji finansowych. Takiej informacji udzielił prezes ...

PPE i PPK: Jakie fundusze zdefiniowanej daty?

W najnowszym, trzecim już projekcie ustawy o PPK szczegółowo określono zasady polityki inwestycyjnej funduszy ...