OFE pozbywały się akcji w kwietniu

Fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu polskie akcje nimal za 0,5 mld zł.

Tak wynika z kalkulacji domu maklerskiego Trigon.

– Szacujemy, że fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu polskie akcje za ok. 464 mln zł. Korygując poprzednie miesiące o transakcje ECM, jest to pierwszy od 9 miesięcy przypadek istotnej podaży ze strony funduszy. Saldo popytu i podaży na akcje zagraniczne wyniosło w okolicach zera – napisał Trigon DM w raporcie.

Trigon DM podał, że większość funduszy sprzedawało polskie akcje, a najwięcej NN OFE (-281 mln zł). Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne, ale popyt ze strony NN OFE (+73 mln zł) przykrył podaż pozostałych funduszy.

– Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 1,3 pp m/m do 72,7 proc. i jest poniżej progu 75 proc., który miał obowiązywać według nowej reformy na dzień 27 listopada 2020. 8 z 10 funduszy jest poniżej tego progu i do jego osiągnięcia brakuje im 3,1 mld zł – podał Trigon DM.

Z raportu wynika, że średnia alokacja w polskie akcje pro-forma po przekazaniu 15 proc. opłaty przekształceniowej wynosiłaby 85,6 proc. 9 z 10 funduszy byłoby poniżej progu 90 proc. (obowiązującego na koniec 2021) i do jego osiągnięcia brakowałoby im 4,8 mld zł (nie uwzględniając przepływów pieniężnych w tym czasie).

Trigon DM podał, że napływy z ZUS wyniosły w kwietniu 266 mln zł, natomiast kwietniowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 419 mln zł.

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w kwietniu o 8,1 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (+8,8 proc.), a najgorszy Generali OFE (+7,3 proc.). Od początku roku najlepszy jest MetLife OFE (-17,1 proc.), a najgorszy PZU OFE (-20,7 proc.).

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Co dalej z OFE? Czas się zdecydować

Zdaniem Pawła Borysa powinniśmy rozwiązać sprawę OFE przed wystartowaniem PPK. Prezes PFR Paweł Borys ...

Rosjanie przeciwni podniesieniu wieku emerytalnego

Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

Niższe emerytury będą nas kosztować 20 mld zł rocznie

Towarzystwo Ekonomistów Polskich ostrzega przed skutkami prezydenckiej ustawy. Według szacunków obecnego rządu przywrócenie poprzedniego ...