OFE dokupiły sporo akcji

Metal worker teaching trainee on machine use

Wciąż funkcjonujące otwarte fundusze emerytalne zdecydowały się w ubiegłym miesiącu na spore zakupy na giełdzie.

Fundusze emerytalne kupiły w maju polskie akcje za 587 mln zł, najwięcej od 2 lat – wynika z szacunków Trigon DM. Trigon DM podał, że kwota ta uwzględnia udział w ABB Playa, w którym OFE mogły kupić akcje za ok. 200-250 mln zł.

– Skorygowana wartość zakupów na rynku wtórnym (ok. 350 mln zł) jest zbliżona do popytu obserwowanego w okresie wrz’19-mar’20. Saldo popytu i podaży na akcje zagraniczne wyniosło plus 111 mln zł i również wyróżnia się pozytywnie na przestrzeni ostatniego roku – napisano w raporcie.

Trigon DM podał, że prawie wszystkie fundusze kupowały polskie akcje, a najwięcej NN OFE (213 mln zł). W stosunku do akcji zagranicznych również przeważał popyt.

Likwidacja OFE zaplanowana na ten rok została zatrzymana przez pandemie koronawirusa. 13 marca br. Senat przyjął rządowy projekt ustawy zakładający dla oszczędzających OFE wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę na nowym IKE a przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wcześniej rząd sygnalizował, że obecny okres turbulencji na rynkach finansowych nie jest właściwym momentem na przekształcanie OFE w IKE.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie liczba oszczędzających

Prawie połowie polskich gospodarstw domowych udaje się oszczędzić jakiekolwiek pieniądze – o 15 proc. ...

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne. O co chodzi

Ubezpieczenie emerytalne gwarantuje comiesięczne otrzymywanie świadczenia emerytalnego po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Należy pamiętać, ...

Jak się sprawdza nowy program

Do połowy listopada najwięksi pracodawcy byli zobowiązani do utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. W praktyce ...