Obniżka wieku emerytalnego szkodliwa

Obniżenie wieku emerytalnego zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu - uważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Aktualizacja: 04.08.2015 16:41 Publikacja: 04.08.2015 15:02

Obniżka wieku emerytalnego szkodliwa

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Obniżenie wieku emerytalnego byłoby bardzo niekorzystnym ruchem z punktu widzenia długookresowego wzrostu gospodarczego naszego kraju - ocenia Aleksander Łaszek.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami w pierwszych miesiącach prezydentury Andrzej Duda ma przedstawić swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej; chodzi o projekt ustawy dotyczącej wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Według Łaszka obniżenie wieku emerytalnego byłoby bardzo niekorzystnym ruchem z punktu widzenia długookresowego wzrostu.

- W ciągu roku, dwóch, pięciu lat, nasz budżet jest w stanie to udźwignąć. Ale w ciągu dziesięciu, dwudziestu lat te negatywne konsekwencje będą coraz większe - zaznaczył ekspert.

Podkreśla, że nie wiemy, czy miałoby dojść do całkowitego cofnięcia reformy emerytalnej, czy też powiązania obniżki wieku emerytalnego np. z minimalnym stażem pracy.

- Nie wiedząc tego trudno ocenić dokładnie propozycję. Niemniej sam kierunek wycofywania się z podnoszenia wieku emerytalnego w obliczu starzenia się społeczeństwa jest zdecydowanie negatywny - konkluduje ekspert.

Łaszek odnosi się też do wysuwanego przez Andrzeja Dudę postulatu podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8 tys. zł. Jego zdaniem takie posunięcie istotnie uszczupli dochody sektora finansów publicznych.

- Jeżeli składamy taką propozycję, to trzeba od razu pokazywać źródła finansowania. Pamiętajmy, że Polska cały czas ma deficyt budżetowy i szerzej deficyt sektora finansów publicznych, więc nie powinniśmy zwiększać tego deficytu - przekonuje ekspert.

Zapowiadany przez Andrzeja Dudę projekt ma zakładać obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dotyczącym podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami