- Jestem przekonany, że założenia do zmian w systemie OFE ministrowie Kosiniak-Kamysz i Rostowski przedstawią mi w tym tygodniu. Miejsce i czas prezentacji jest sprawą drugorzędną, ale nie sądzę, aby forum w Krynicy było właściwym miejscem prezentacji zmian tak ważnych dla emerytów. Właściwym miejscem jest Rada Ministrów - powiedział.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że założenia zmian w systemie OFE leżą już na biurku premiera.

- Posiedzenie w czwartek poświęcone jest w całości budżetowi na 2014 rok. Więc będziemy czekali na rutynowe posiedzenie na zrelacjonowanie. Będzie to na pierwszym lub drugim posiedzeniu we wrześniu - dodał Tusk.

Rząd 5 września zajmuje się budżetem na 2014 rok.Na początku lipca rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

Do końca tego miesiąca resort pracy wraz z resortem finansów mają przedstawić ostateczną propozycję zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego. Premier Donald Tusk nie wykluczył, że ostateczne rozwiązanie może w szczegółach różnić się od tego, co obecnie zawiera raport. Przedstawiciele rządu wielokrotnie powtarzali, że nie ma jednak mowy o czwartym wariancie, a raczej o modyfikacji tych, które już się pojawiły.