Niedawno informowaliśmy, że kolejny fundusz emerytalny wystawiony na sprzedaż – Warta też może trafić do grupy PKO BP. I wiele wskazuje, że jest to prawdopodobne. Jak podał PAP, PKO BP Bankowy PTE złożył wstępną ofertę zakupu OFE Warta. Nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej złożenia oferty ostatecznej na zakup OFE. Fundusz Warta jest wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy. Grupa KBC, do której należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce.  OFE Warta zarządza aktywami 3,3 mld zł ponad 310 tys. uczestników.

- Przyglądamy się cały czas rynkowi. Działamy w dużej grupie kapitałowej, której ambicją jest uzyskanie wiodącej pozycji rynkowej przez poszczególne jej spółki – mówi nam niedawno Ewa Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE.

Z naszych informacji wynika, że ani zarząd, ani rada nadzorcza PTE Warta nie wydały opinii dotyczących sprzedaży funduszu emerytalnego. Żadne uchwały w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W sierpniu należące w 100 proc. do PKO BP towarzystwo emerytalne zawarło transakcję przejęcia zarządzania OFE Polsat. Od decyzji UOKiK i Komisji Nadzoru Finansowego zależy czy dojdzie do  transakcji. W zeszłym tygodniu PKO PTE złożyło wniosek o zgodę na koncentrację do urzędy antymonopolowego.  Na ten zakup wydadzą minimum 60 mln zł, pod warunkiem, że otrzymają potrzebne zgody.  Za fundusz Warta trzeba będzie zapłacić więcej. Według naszych wyliczeń jest wart między  90 - 150 mln zł.

PKO BP Bankowy OFE zarządza aktywami w wysokości ponad 8,7 mld zł, blisko 660 tys. członków. OFE Polsat zarządza aktywami wartymi 2,2 mld zł, ponad 300 tys. uczestników. Zdaniem przedstawicieli PTE, przejęcie dwóch małych funduszy przez Bankowy miałoby sens. W krótkim czasie zwiększyłby liczbę klientów o ponad 600 tys., czyli prawie o drugie tyle ile ma obecnie, a aktywa o znacznie ponad 5 mld zł.