O ponad 200 tys. więcej klientów OFE

W lipcu liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych zwiększyła się o ponad 219 tys. Łączna liczba klientów OFE zbliżyła się do 16 mln

Publikacja: 01.08.2012 12:25

Losowanie klientów do funduszy emerytalnych przeprowadzane przez ZUS zawsze powoduje spory skok liczby uczestników II filara w miesiącu w którym się odbywa. Drugie i ostatnie w tym roku losowanie Zakład przeprowadził w ostatnim dniu lipca. Z najnowszych danych ZUS wynika, że od początku lipca do 1 sierpnia liczba klientów funduszy emerytalnych wzrosła o ponad 219 tys. Obecnie w tych instytucjach oszczędza na przyszłą emeryturę 15,95 mln.

Najwięcej nowych klientów zdobyły te fundusze, które wzięły udział w losowaniu, czyli Amplico, Generali i PKO BP Bankowy. Odpowiednio jest to: 62,2, 62,9 i 59,9 tys. Poza tymi OFE dobrym wynikiem w pozyskiwaniu klientów może pochwalić się ING - 23,9 tys., PZU Złota Jesień - 3,9 tys., Aviva - prawie 3 tys. oraz AXA - 1,5 tys.

Dwa fundusze mają mniej uczestników niż przed miesiącem. Są to Aegon oraz Warta.

W lipcu liczba uczestników największego na rynku funduszu ING przekroczyła 3 mln, a Generali - 1 mln.

Od początku roku liczba klientów OFE zwiększyła się w sumie o prawie 461 tys. Największą liczbą nowych uczestników pozyskały PKO BP Bankowy (119,4 tys.) i Generali (116,5 tys.). Oba te podmioty zwiększyły udział w rynku. Generali awansowało o dwie pozycje (na 6. miejsce) w zestawieniu pod względem liczby uczestników, a udział w rynku wzrósł z 5,7 proc. na koniec grudnia 2011 r., do 6,3 proc. Bankowy skoczył o jedną pozycję (jest 9.), a jego udział w rynku wzrósł z 3,5 proc. na 4,1 proc.

Poza tymi dwoma podmiotami udział w rynku w ciągu siedmiu miesięcy zwiększyły jeszcze Amplico (z 7,7 do 8 proc.) oraz AXA (o 0,1 pkt proc. do 7,3 proc.).

Pozostałe podmioty traciły udziały w rynku, w tym trzy podmioty spadły w rankingu pod względem liczby klientów (Aegon, Nordea i Pocztylion).

 

 

-

Źródło: ZUS, wyliczenia własne

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami