Emeryci i renciści mają dostać 68 zł podwyżki

Resort pracy szacuje, że na zmianie zasad obliczania waloryzacji zyskają ci, którzy otrzymują świadczenia niższe niż 1417 zł

Publikacja: 08.12.2011 21:29

Emeryci i renciści mają dostać 68 zł podwyżki

Foto: ROL

Tak wynika z projektu ustawy zmieniającego zasady waloryzacji w przyszłym roku. Właśnie dostały go do konsultacji związki zawodowe i organizacje przedsiębiorców.

Z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Pracy wynika, że każda emerytura i renta (ok. 9 mln świadczeń) zostanie podniesiona od 1 marca o 68 zł. Dodatki i inne świadczenia podniesione zostaną o 4,8 proc. Łączny koszt waloryzacji wyniesie 6,7 mld zł. Podniesienie emerytur i rent to koszt 6,5 mld zł, a reszta to koszty podwyżki pozostałych świadczeń.

Resort oszacował, że na zmianie sposobu waloryzacji skorzystają wszystkie osoby, które mają rentę lub emeryturę niższą niż 1417 zł.

W uzasadnieniu nie ma informacji ile osób straci na takiej podwyżce. Z szacunków „Rz" wynika, że  ponad 30 proc.

W projekcie budżetu na waloryzacje przeznaczono ok. 7,2 mld zł. Jeśli rząd przeprowadzi zmianę, to zaoszczędzi pół miliarda złotych. Jednak resort pracy zastrzega, że jego symulacje są wstępne i projektowana kwota waloryzacji może być urealniona w trakcie kolejnych etapów prac legislacyjnych, po uzyskaniu aktualnych danych za rok 2011.

Losy przyszłorocznej waloryzacji były niepewne jeszcze kilka dni temu. Organizacje przedsiębiorców i związkowcy zwracali uwagę, że z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika, iż waloryzacja nie może oznaczać spadku realnej wartości świadczeń. A w przypadku waloryzacji kwotowej trudno zapewnić taki mechanizm.

– Można wprowadzić waloryzacje procentową, ale tylko o wskaźnik inflacji, a dodatkowo kwotowo wesprzeć najniższe świadczenia – proponuje Agnieszka Chłoń – Domińczak, ekonomistka z SGH.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami