OFE: trzeci miesiąc ze stratą

Sierpień był jednym z najgorszych miesięcy w historii inwestycji funduszy emerytalnych

Publikacja: 02.09.2011 02:16

OFE: trzeci miesiąc ze stratą

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

W minionym miesiącu przeciętna stopa zwrotu funduszy emerytalnych wyniosła -3,2 proc. To najgorszy wynik od lutego 2009 r. (-3,84 proc.). To także trzeci miesiąc z rzędu, gdy fundusze mają stratę.

Najgorszy wynik w swojej historii OFE zanotowało w październiku 2008 r., gdy średnia wartość jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są wpłacane składki) obniżyła się o 7,6 proc.

W ubiegłym miesiącu zarządzającym nie sprzyjała przede wszystkim sytuacja na giełdzie. Główne indeksy giełdowe spadły po kilkanaście procent.

– Polska giełda spadała, ale nie wynikało to z problemów naszego kraju. Kursy spółek obniżały się bez względu na to,  czy pokazały dobre czy złe wyniki kwartalne. A wyniki naszych spółek są dobre, a niektórych nawet bardzo dobre – mówi Marcin Żółtek, członek zarządu i szef inwestycji w Aviva PTE.

Według Grzegorza Jałtuszyka, dyrektora Departamentu Zarządzania Aktywami w Warta PTE, wszystko wskazuje, że wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego na świecie i czas dekoniunktury potrwa dłużej. Żółtek dodaje, że straty funduszy na akcjach zostały częściowo zniwelowane przez zyski na obligacjach. Najwięcej dały zarobić papiery o długim terminie do wykupu. Poza tym w lepszej sytuacji są te fundusze, które nie miały dużo akcji w portfelu inwestycyjnym, gdy zaczęły się spadki.

Na koniec lipca najniższy udział akcji w portfelu miały Generali, Axa i PKO BP Bankowy. Po drugiej stronie znalazł się Pocztylion. I dokładnie tak wygląda  początek i koniec zestawienia stóp zwrotu za sierpień. Najniższa strata funduszy: Axa, Generali oraz PKO BP Bankowy, nie przekroczyła 3 proc. Najsłabszy wynik Pocztylionu to –   3,8 proc.

Sierpniowe duże spadki spowodowały, że OFE wykazuje także stratę od początku roku. Przeciętnie wynosi ona -2,2 proc. Podobnie jak w samym sierpniu, od początku roku w czołówce funduszy z najlepszym wynikiem są Axa i Generali, na drugim miejscu jest Allianz. Wynik najlepszego funduszu Axa to -1,4 proc. Najsłabiej wypada jednak Pocztylion ze stratą przekraczającą 3 proc. (3,4 proc.). Fundusz przed nim: Amplico, ma wynik -2,8 proc.

Zarządzający funduszami emerytalnymi są zgodni co do tego, że w tym roku nie należy się spodziewać dobrego wyniku OFE.

– Trudno będzie OFE uzyskać dobry wynik. Nie powtórzymy wyniku z 2010 r. i 2009 r. – mówi Marcin Żółtek. Jeśli fundusze emerytalne zakończą ten rok stratą, nie będzie to pierwszy taki przypadek. W 2008 r. średnia stopa zwrotu OFE wyniosła -14 proc. Jednak gdy patrzy się na cały okres ich inwestowania, od 2000 do 2010 r. średnioroczny wynik wynosi ponad 9 proc.

Zła koniunktura dość mocno obniżyła aktywa, którymi zarządzają fundusze. Ich wartość spadła o ponad 9 mld zł (-3,9 proc.), do 225,9 mld zł.

Tylko trzy największe fundusze emerytalne (ING, Aviva, PZU Złota Jesień) zarządzają obecnie kwotą o 5,5 mld zł niższą niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Wciąż jednak aktywa wszystkich OFE są wyższe niż na początku roku, o 4,7 mld zł.

W sierpniu fundusze emerytalne otrzymały z ZUS 772,4 mln zł bieżących składek klientów (710,7 mln zł w lipcu). Od początku roku dostały z Zakładu 12,6 mld zł.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.ostrowska@rp.pl

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży