Większość członków rady nie wyrażała podczas tego posiedzenia zdecydowanie krytycznych opinii na temat założeń przygotowanych przez zespół Michała Boniego – powiedział prof. Dariusz Filar, członek rady. – Była to raczej dyskusja, co jeszcze należałoby uwzględnić, aby OFE były bardziej efektywne – dodał.

Filar zaznaczył, że opinia, iż najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z reformy emerytalnej, „jest opinią tylko jednego członka rady”. Dodał, że w radzie nie dominuje stanowisko aprobujące demontaż reformy emerytalnej sprzed 11 lat.

Członkowie rady rozmawiali też o ewentualnym zawieszeniu składek przekazywanych do OFE. Taki pomysł pojawił się w ubiegłym tygodniu. – W radzie są różne opinie na temat zawieszenia. Trwa dyskusja i intensywne poszukiwanie pola, na którym możliwe jest zawarcie sensownego kompromisu – stwierdził Filar.

Również prof. Witold Orłowski powiedział, że w radzie ścierają się różne poglądy na temat zmian w systemie emerytalnym. Pojawiają się zdania, by przede wszystkim jak najszybciej rozwiązać kwestię długu publicznego, kosztem rezygnacji z systemu OFE. Są też opinie, że nie należy w OFE nic zmieniać.

W najbliższy piątek o zmianach w OFE mieli rozmawiać członkowie zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej. Termin został jednak przesunięty na 3 grudnia. Nie wszystkie instytucje i organizacje oceniające projekt przesłały opinie. – Wszystkie uwagi, które dotrą do nas, będą analizowane, nawet jeżeli przyjdą po terminie – powiedział Michał Boni. Termin konsultacji społecznych w sprawie założeń do zmian w OFE upłynął w piątek.