Ponad pół miliona osób wybrało OFE

Najwięcej nowych klientów w kończącym się 2009 roku pozyskał fundusz Axa

Publikacja: 29.12.2009 03:01

Siedziba firmy Generali

Siedziba firmy Generali

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Prawie 544 tys. – o tyle wzrosła liczba klientów funduszy emerytalnych w tym roku – wynika z wyliczeń "Rz" na podstawie danych uzyskanych w ZUS. Oznacza to, że liczba uczestników II filara systemu emerytalnego zwiększyła się o prawie 4 proc. (do 14,4 mln).

[srodtytul]Nowy lider i rekordowe transfery[/srodtytul]

W tym roku fundusze pozyskały jednak mniej nowych klientów niż w ostatnich latach. Dla porównania w 2008 r. liczba członków zwiększyła się o ok. 690 tys., a w rekordowym 2007 r. o 780 tys. To w dużej mierze efekt sytuacji gospodarczej w Polsce. – Tworzonych jest mniej nowych miejsc pracy – tłumaczy Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE. Wpływa też na to demografia – mniej osób wchodzi na rynek pracy. [wyimek]554 tys. osób zapisało się do funduszy emerytalnych w 2009 r.[/wyimek]

W tym roku na rynku OFE po dziesięciu latach zmienił się lider pod względem liczby uczestników. Fundusz zarządzany przez ING wyprzedził pod koniec roku Avivę (dawne Commercial Union). Wcześniej wyprzedził też Avivę w klasyfikacji wartości składek, które wpływają do funduszu.

– Wciąż uważamy się za lidera rynku. Pod względem aktywów jesteśmy pierwsi. A jeśli chodzi o liczbę klientów, idziemy równo z ING. Dyskusja o tym, że jeden fundusz ma mniej o 5 tys. uczestników, a drugi ma więcej martwych rachunków, jest trochę humorystyczna i zeszła obecnie na dalszy plan – mówił niedawno Paweł Pytel, prezes Aviva PTE.

Jeszcze na koniec 2008 r. Aviva miała o prawie 71 tys. uczestników więcej niż ING. Pod koniec grudnia tego roku było to już o prawie 10 tys. mniej.

Oprócz zmiany lidera ten rok wyjątkowy okazał się także pod względem liczby transferów. W tym roku dotychczasowy fundusz na inny zmieniło prawie 570 tys. osób. To aż o 117 tys. osób więcej niż w 2008 r.

[srodtytul]Zmiany też w peletonie[/srodtytul]

Nie tylko ING zmienił swoją pozycję na rynku. Kolejny rok z rzędu awansowała także Axa, która jest obecnie szóstym funduszem pod względem liczby klientów (wyprzedziła Aegon). Fundusz Axa zdobył też najwięcej klientów w całym roku. Zdeklasował tym samym OFE ING, który był zawsze liderem pod tym względem.

Zmiany w prawie, które wejdą od 2010 r., obniżające wysokość opłat pobieranych przez fundusze, spowodowały, że największe z nich (te zmiany dotykają ich najmocniej – red.) przestały już praktycznie być aktywne w zdobywaniu klientów.

Axa pozyskała w tym roku ponad 119 tys. osób i ma w sumie o 17,5 proc. więcej członków niż na koniec 2008 r. O 0,6 pkt proc., do 5,6 proc., wzrósł też jej udział w rynku. Celem tego OFE zapowiadanym od dawna przez jej właścicieli jest posiadanie w 2012 r. jednego miliona klientów. Ten cel może być zrealizowany, pod warunkiem że nie zostanie zakazana akwizycja do funduszy emerytalnych, a taki plan ma resort pracy.

Kolejne miejsca pod względem nowych klientów zajęły ING (115,5 tys.) oraz PZU Złota Jesień (103,1 tys.). Oprócz funduszu Axa najwyższym wzrostem procentowym, a tym samym wyższym udziałem w rynku, może pochwalić się Generali (wzrost o 12,4 proc.) oraz Allianz (12,2 proc.).

[ramka][b]Coraz mniej czasu na wybór OFE[/b]

[b]Niecałe dwa tygodnie pozostały na wybór funduszu emerytalnego przez osoby, które podjęły pierwszą pracę.[/b] ZUS dwa razy w roku przypomina o konieczności zapisania się do funduszu przede wszystkim osobom, które rozpoczęły pracę i nie wybrały OFE (muszą do 10 stycznia podpisać umowę - red.). W grudniu ZUS wysłał 197,9 tys. listów. Komisja Nadzoru Finansowego przypomniała wczoraj, że fundusz warto wybrać samodzielnie. Podejmując decyzję, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne OFE i ich stabilność, zwłaszcza w długim terminie, oraz poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego.[/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/181781.html]Więcej o OFE[/link][/b][/ramka]

Prawie 544 tys. – o tyle wzrosła liczba klientów funduszy emerytalnych w tym roku – wynika z wyliczeń "Rz" na podstawie danych uzyskanych w ZUS. Oznacza to, że liczba uczestników II filara systemu emerytalnego zwiększyła się o prawie 4 proc. (do 14,4 mln).

[srodtytul]Nowy lider i rekordowe transfery[/srodtytul]

Pozostało 93% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami