Wciąż słabo z oszczędzaniem

Publikacja: 30.10.2017 12:42

Wciąż słabo z oszczędzaniem

Foto: pieniadze.rp.pl

Nie jest dobrze. Z myślą o swojej emerytalnej przyszłości odkłada tylko 8 proc Polaków.

Tylko 8 proc. oszczędzających Polaków odkłada pieniądze z myślą o emeryturze. Choć niemal połowa z nas deklaruje, że w ciągu roku „coś odłożyło”, ale raczej „na czarną godzinę”, remonty czy urlopy.

Z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że niemal połowa respondentów (47 proc.) deklaruje, że raz w roku „coś odłożyło”, ok. 17 proc. respondentów robi to regularnie. Jak pokazują wyniki badań „Postawy Polaków wobec finansów” osób, które oszczędzają z myślą o emeryturze , jest 8 proc. W 2015 roku było ich prawie trzy razy więcej.

– Dostrzegamy, że liczba respondentów, którzy deklarują oszczędzanie na emeryturę jest płynna i dynamicznie reaguje na doniesienia rynkowe czy reformy systemu emerytalnego. Przy dużej zmianie w OFE w 2015 roku ten wskaźnik był na historycznie najwyższym poziomie i wynosił 21 proc. Teraz, kiedy mamy obniżony wiek emerytalny i mniej niepokojących doniesień wokół tematu, o emeryturze jako celu oszczędzania mówi zaledwie 8 proc. respondentów – twierdzi szef pionu zarządzania produktami detalicznymi, usługami maklerskimi, segmentami i siecią oddziałów w Citi Handlowy Jacek Taraśkiewicz.

Z badania wynika, że najczęściej oszczędzamy na tzw. „czarną godzinę”, remonty i urlopy. Połowa z nas odkłada gotówkę lub wpłaca pieniądze na depozyt, 19 proc. inwestuje w akcje, 9 proc. w fundusze emerytalne, 6 proc. w fundusze inwestycyjne. Inne cele wskazało 17 proc. badanych.

– Badanie pokazało, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii strategii inwestycyjnych. Połowa z nas trzyma oszczędności w gotówce lub na depozycie, czyli środki nie pracują aktywnie. Zauważamy niewielki wzrost w przypadku zainteresowania funduszami inwestycyjnymi – dodaje Taraśkiewicz.

Z danych OECD wynika, że Polacy się bogacą. Nasze oszczędności urosły już dwukrotnie i obecnie średnio jeden mieszkaniec ma ich już 101 tys. zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż miał w 2008 roku. Wtedy do dyspozycji mieliśmy 49 tys. zł.

Z badań Fundacji Kronenberga, które prowadzone są od 2014 roku wynika, że blisko 2/3 badanych deklaruje, że dyskutuje o kwestiach finansowych z najbliższymi (w bieżącym roku ten odsetek wynosi on 63 proc.). Jednak połowa osób przyznaje, że dzieli się z pozostałymi domownikami pełną wiedzą o posiadanych środkach finansowych. Ponadto wspólne decyzje w kwestiach większych wydatków w ciągu roku podejmowane są w przypadku 55 proc. badanych.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami