PSL chce emerytur bez podatku

Publikacja: 21.12.2017 16:49

PSL chce emerytur bez podatku

Foto: Bloomberg

PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy odnośnie emerytury bez podatku – poinformował w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego to sztandarowy projekt PSL, z którym pójdzie do wyborów samorządowych i parlamentarnych.

-Złożyliśmy projekt ustawy +emerytura bez podatku+. Emerytura i renta bez podatków i składek, czyli tyle, ile mamy emerytury dzisiaj brutto, tyle będziemy dostawać emerytury netto – mówił Kosiniak-Kamysz na czwartkowej konferencji w Sejmie.

Zaznaczył, że to prawdziwa zamiana w polityce społecznej i senioralnej. Przypomniał, że takie rozwiązania już funkcjonują w krajach UE jak Węgry, Bułgaria czy Litwa.

– Dla nas to jest sprawa niezwykle istotna; to jest też sztandarowy projekt, z którym pójdziemy do wyborów samorządowych i parlamentarnych – mówił szef PSL. = To jest pokazywanie, że opozycja racjonalna w Polsce ma sens – nie wystarczy tylko i wyłącznie krytykować złych posunięć rządu, ale trzeba dawać konkretne propozycje – dodał.

PSL liczy na życzliwość wszystkich klubów parlamentarnych i przyjęcie ustawy. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że bardzo wielu emerytów głosowało na PiS, więc teraz w ich imieniu ludowcy zamierzają sprawdzić, czy jest dobra wola i chęć pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

– Emeryci i renciści przez lata swojej pracy zapłacili podatki. Państwo nie może ich ograbiać cały czas i nie może zabierać im świadczeń, które się dzisiaj bardzo +rozjechały+ z płacą minimalną – tłumaczył szef PSL. – Dla wielu osób to jest bardzo duża podwyżka, gwarantująca podniesienie poziomu życia – dodał.

Kosiniak-Kamysz wyliczył, że dzięki proponowanym przez PSL rozwiązaniom emeryci i renciści zyskaliby 20 proc. świadczenia.

– To jest naprawdę dużo pieniędzy dla tych, którzy mają najniższą emeryturę, mogą oni otrzymać nawet ok. 200 zł więcej i proporcjonalnie świadczenie będzie rosło wraz ze wzrostem emerytury – mówił. Dodał, że obecnie przeprowadzana waloryzacja świadczeń emerytalnych jest najniższa jeśli chodzi o ostatnie lata – w tym roku wyniosła od 5 zł do 10 zł.

źródło:PAP

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami