Trigon DM szacuje, że fundusze emerytalne kupiły w maju akcje za około 259 mln zł, na co składały się zarówno akcje polskie jak i zagraniczne.

„Szacujemy, że fundusze emerytalne kupiły w maju akcje za około 259 mln zł. Popyt dotyczył zarówno akcji polskich (191 mln zł), jak i akcji zagranicznych (69 mln zł)” – czytamy w raporcie Trigon DM. Dodatkowo w maju miało miejsce rozliczenie wezwania na Netię, z którego OFE pozyskały około 300 mln zł.

„Oznacza to, że skorygowane saldo zakupów polskich akcji było jeszcze większe i wyniosło około 0,5 mld zł i było największe od września 2017 r. – szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Większość funduszy była kupującymi netto polskie akcje, a najwięcej wydał NN OFE (200 mln zł). Największym sprzedającym był PZU OFE (-133 mln zł), który w wezwaniu na Netię sprzedał akcje za 108 mln zł. Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne i również większość funduszy zwiększała zaangażowanie.

Istotnym sprzedającym był tylko MetLife OFE (-72 mln zł). Napływy z ZUS wyniosły w maju 275 mln zł (1361 mln zł od początku roku), natomiast majowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 668 mln zł (3613 mln zł od początku roku).