OFE nadal generują straty

Publikacja: 10.07.2018 14:33

OFE nadal generują straty

Foto: pieniadze.rp.pl

Fundusze emerytalne zamknęły czerwiec ze średnią stratą na poziomie -2,4 proc. – podają Analizy Online.

Fakt, że spadki były mniejsze niż miesiąc wcześniej nie napawa optymizmem. Analizy Online podkreślają, że trwające od końca stycznia (z przerwą w kwietniu) spadki na naszej giełdzie odbiły się także na wynikach OFE w dłuższym terminie.

Pierwsze półrocze wszystkie OFE kończą ze średnią stratą -10,6 proc. Ich wynik za ostatnie 12 miesięcy to -6,9 proc. Najmocniej spadkom opiera się Generali OFE, które w czerwcu stracił – 1,7 proc., a w ujęciu rocznym -5,7 proc.

W czerwcu aktywa zarządzane przez OFE stopniały o 4,2 mld zł. Bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł -0,4 mld zł, reszta strat to wynik zarządzania funduszami.

W ramach suwaka bezpieczeństwa OFE przelały do ZUS 657,7 mln zł. W tym samym czasie ZUS przelał na konta OFE jedynie 253 mln zł.

Wartość zarządzanych środków przez OFE na koniec czerwca to 158,1 mld zł.

– Portfel OFE złożony w około 80 proc. z polskich akcji reaguje bezpośrednio na kondycję warszawskiego parkietu. Ubiegłoroczne rekordowe wzrosty są obecnie niwelowane przez tegoroczne spadki. Globalny negatywny sentyment, przeciągająca się reforma kapitałowej części systemu emerytalnego, wąskie możliwości dywersyfikacji oraz brak możliwości inwestowania w obligacje skarbowe wpływają na wyniki funduszy emerytalnych.

Należy jednak pamiętać, że kolejne fazy cyklu koniunkturalnego kończą się, a wdrożenie PPK da naszemu rynkowi nie tylko impuls, ale także solidne podstawy do długookresowych wzrostów. Konieczne wydaje się też jak najszybsze sformułowanie i wdrożenie strategii rozwoju rynku kapitałowego oraz podjęcie decyzji w sprawie przyszłości OFE – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?