Fundusze emerytalne sprzedały w styczniu polskie akcje za około 600 mln zł.

Około 600 mln zł była warta styczniowa podaż akcji ze strony otwartych funduszy emerytalnych – wynika z szacunków Trigon DM. Są to dane skorygowane o sprzedaż przez OFE akcji Orbisu w wezwaniu za około 1,3 mld zł oraz kupno akcji Famuru w ABB za około 150 mln zł. Analitycy Trigon DM wskazują, że jest to drugi miesiąc z rzędu negatywnego nastawienia do polskich akcji.

Z kolei nastawienie do akcji zagranicznych było lekko pozytywne i w styczniu OFE dokonały zakupów tych akcji za ok. 60 mln zł. Wszystkie fundusze sprzedawały polskie akcje. Najwięcej sprzedała Aviva OFE (527 mln zł), która komunikowała o sprzedaży wszystkich akcji Orbisu za 434 mln zł. Popytem na akcje zagraniczne rzędu 30-40 mln zł wykazały się NN i Bankowy, natomiast po stronie podażowej była Aviva OFE. Alokacja OFE w polskie akcje spadła o 0,5 pp m/m do 79,0 proc. 8 z 10 funduszy posiada powyżej 75 proc., więc jeżeli w obliczu nowej reformy polskie akcje byłyby wykluczone w procesie przekazywania 25 proc. aktywów do FRD, wymagałoby to sprzedaży akcji za ok. 6,6 mld zł.

– Szacujemy, że według alternatywnej metodologii KNF (według której to waluta w jakiej akcje są denominowane, a nie miejsce notowań ma decydować, czy jest to inwestycja zagraniczna) udział tych inwestycji wynosi nie 6,4 proc., a 10,2 proc. (+0,1 pp m/m) – napisał Trigon.

Napływy z ZUS wyniosły w styczniu 224 mln zł, natomiast styczniowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 598 mln zł. Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w styczniu o 3,4 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął PZU OFE (+4,0 proc.), a najgorszy Aviva OFE (+3,0 proc.).