„Wygląda więc na to, że był to pierwszy w tym roku miesiąc realnego popytu OFE na rynku wtórnym na GPW” – komentuje Maciej Marcinowski, analityk DM Trigon. Jak podaje w raporcie, większość funduszy emerytalnych sprzedawała polskie akcje, ale tym razem to Aegon na największą skalę (125 mln zł). Po stronie kupujących wyróżniały się Generali i Bankowy. „Szacujemy, że nastawienie do akcji zagranicznych było negatywne w tym miesiącu (podaż na 161 mln zł) – wskazuje Marcinowski.

Alokacja OFE w polskie akcje spadła o 1,2 pkt proc. miesiąc do miesiąca, do 74,7 proc. Do 80 proc. brakuje 8,1 mld zł. „Zwracamy uwagę, że w tej kategorii uwzględnione są również zagraniczne spółki notowane w Polsce w formie duallistingu (np. MOL, Unicredit, CEZ). Na koniec 2018 r. stanowiły one 2,5 proc. aktywów (3,8 mld zł). Gdyby nowa reforma OFE weszła w życie dzisiaj, średnia alokacja w polskie akcje wynosiłaby 87,8 proc. (pro-forma po przekazaniu opłaty przekształceniowej). Żaden fundusz nie byłby powyżej progu 90 proc.” – podaje Trigon DM.

Napływy z ZUS wyniosły w sierpniu 269 mln zł (2203 mln zł od stycznia 2019 r.), natomiast sierpniowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 559 mln zł (4724 mln zł od początku roku). Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w sierpniu o 4,3 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął MetLife OFE (-3,6 proc.), a najgorszy Bankowy OFE (-4,9 proc.). Od początku roku najlepszy jest Allianz OFE (-0,2 proc.), a najgorszy AXA OFE (-2,6 proc.).