Finisz pierwszego etapu programu PPK

12 listopada można uznać za formalny koniec I fazy programu pracowniczych planów kapitałowych. Wkrótce rusza etap drugi.

Publikacja: 12.11.2019 19:37

Finisz pierwszego etapu programu PPK

Foto: View of a Young attractive employer analysing resume of woman

Pierwszy etap programu PPK ruszył 1 lipca. Objął największe firmy, czyli takie, które na koniec zeszłego roku zatrudniały co najmniej 250 osób. Firmy te do 25 września miały czas na porozumienie z reprezentacją załogi w sprawie wyboru instytucji finansowej prowadzącej PPK.

Czytaj także: Rząd myśli jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy

25 października minął natomiast termin na zawarcie z taką instytucją umowy na zarządzanie PPK. Z danych, które udostępnił Polski Fundusz Rozwoju, odpowiadający za wdrożenie PPK, wynika, że do 26 października otrzymał on potwierdzenie o podpisaniu na czas takich umów przez 3871 firm. To 97 proc. uczestniczących w tej fazie programu PPK.

W sumie pierwszy etap programu objął blisko 4000 firm, które zatrudniają ponad 3 mln osób. Na zgłoszenie do PFR faktu zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym firmy miały 14 dni. Prawdopodobnie więc liczba takich, które zawarły umowę, jest ostatecznie większa. Polski Fundusz Rozwoju jeszcze jej nie podał. Spodziewał się jednak, że z obowiązku tego wywiążą się wszystkie duże firmy.

Gdyby jednak okazało się, że któraś z firm zobowiązanych do uruchomienia PPK w pierwszym etapie programu nie zgłosi do ewidencji umowy o zarządzanie, PFR wezwie ją do poinformowania, z kim zawarła umowę, oraz uzupełnienia owej ewidencji.

– Firmom, które umowy nie podpiszą, grożą dotkliwe kary. Ich wysokość może sięgnąć nawet 1,5 proc. rocznego funduszu płac – mówi nam Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Kolejny ważny moment pierwszego etapu programu to 12 listopada. Do tego dnia firmy powinny zawrzeć z wybraną przez siebie instytucją finansową umowę o prowadzenie PPK. Umowę taką firmy zawierają w imieniu swoich pracowników. Pracownicy ci, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK.

– Pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK – informuje PFR.

Na razie nie ma żadnych oficjalnych danych o tym, ilu pracowników dużych firm zdecydowało się na dodatkowe oszczędzanie na czas emerytury w programie PPK. – 12 listopada mija termin, w którym firmy muszą wybrać instytucję finansową, która poprowadzi u nich PPK. Dopiero po ich podpisaniu wiadomo, ilu pracowników chce uczestniczyć w programie – mówił nam prezes Marczuk.

Także tu firmy mają dodatkowy czas na przekazanie do ewidencji prowadzonej przez PFR informacji na temat zawartych umów na prowadzenie PPK. Na oficjalne dane trzeba więc jeszcze trochę poczekać.

Na początku października PFR podał, że w pierwszych firmach, które uruchomiły u siebie PPK, na przystąpienie do tego programu zdecydowało się 62 proc. pracowników. Zastrzegł jednak, że to pierwsze dane z niedużej grupy firm i że na tej podstawie trudno wyciągać wnioski co do wielkości udziału pracowników w tym programie.

Różne badania ankietowe prowadzone wśród pracowników nie napawają takim optymizmem. Z części wynika, że w PPK zdecydowanie oszczędzać chce nie więcej niż kilkanaście procent pracowników. Większość waha się, czy przystąpić do programu.

Już 1 stycznia 2020 r. obowiązek utworzenia PPK obejmie kilkanaście tysięcy firm zatrudniających 50–249 pracowników. Dodatkowo firmy te mają mniej rozbudowane działy obsługi pracowników, dlatego drugi etap wdrożenia programu może być trudniejszy. A i to nie koniec, bowiem trzeci etap PPK ruszy 1 lipca 2020 r. i obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 20 osób. 1 stycznia 2021 r. przystąpią doń pozostałe firmy i instytucje publiczne.

Pierwszy etap programu PPK ruszył 1 lipca. Objął największe firmy, czyli takie, które na koniec zeszłego roku zatrudniały co najmniej 250 osób. Firmy te do 25 września miały czas na porozumienie z reprezentacją załogi w sprawie wyboru instytucji finansowej prowadzącej PPK.

Czytaj także: Rząd myśli jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?