Kilka tygodni temu pisaliśmy, że przybywa funduszy z oferty PPK, które zaczynają być notowane, co oznacza, że wpływają już do nich pieniądze. Dziś dostępne są już wyniki niemal wszystkich tego typu funduszy. A przypomnijmy, że każda z instytucji prowadzących PPK, których jest wraz z PFR TFI 20, otworzyła parasol składający się najczęściej z ośmiu subfunduszy.

Czytaj także: Administracja PPK jest zbyt skomplikowana

Za trzy miesiące uwagę przykuwają wyniki Nationale-Nederlanden DFE, którego siedem subfunduszy wypracowało dwucyfrowe stopy zwrotu. – Pozwoliliśmy na wysoką koncentrację pozycji w portfelu oraz szukaliśmy spółek, gdzie można było oczekiwać zwyżek w krótkim terminie. Szukaliśmy pomysłów w gronie średnich i małych spółek, o mocnych fundamentach i niskich mnożnikach rynkowych, które w ostatnim czasie uległy mocnej przecenie – komentował wyniki Tomasz Żodzik, dyrektor w Nationale-Nederlanden Polska.

Jak dodał, fundusze zainwestowały w osiem spółek, które przyniosły zwroty od kilkudziesięciu do kilku procent, średnio – ok. 16 proc. Żodzik zaznaczył, że w dojrzałych funduszach, o dużych aktywach taka taktyka zwykle nie działa, bo płynność nie pozwala na budowę pozycji o odpowiedniej wielkości. – Wraz ze wzrostem aktywów funduszy zdefiniowanej daty portfele będą podlegały coraz większej dywersyfikacji, a ich wyniki będą zbliżone do benchmarków, które opublikowaliśmy jako jedni z nielicznych – zwrócił uwagę Żodzik. Jego słowa można zapewne odnieść do wielu innych strategii PPK, które dopiero zaczynają zakupy. Na razie nie mamy szczegółowych informacji na temat składów portfeli funduszy pod PPK, z kolei dane o aktywach są szczątkowe i z pewnością dynamicznie się zmieniają.

Wyniki za trzy miesiące są także dostępne dla kilku funduszy TFI PZU oraz PKO TFI. Są to instytucje, które w I etapie wdrażania PPK zagarnęły największą część rynku – łącznie podpisały umowy z około 65 proc. firm, które zdecydowały się na PPK. W przypadku funduszy obu tych firm także stopy zwrotu za ostatnie trzy miesiące są pozytywne. Dla TFI PZU kształtują się wokół 5 proc., natomiast dla funduszy PKO TFI jest to ok. 1,4 proc.