Czternasta emerytura na rządzie

Rada Ministrów zajmie się w tym tygodniu projektem ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Publikacja: 24.02.2020 20:56

Czternasta emerytura na rządzie

Foto: Stack of polish money http://jezykpolski.istockphoto.com/file_search.phpaction=file&lightboxID=8274576

Chodzi o tak zwaną czternastą emeryturę, która miałaby zostać wypłacana od przyszłego roku. Rząd proponuje, by kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostało wypłacone z urzędu.

Czternasta emerytura miałaby wynosić tyle ile emerytura minimalna obowiązująca od 1 marca 2021 r., ale nie dla wszystkich. Taką kwotę mieliby dostać tylko emeryci, których świadczenie jest mniejsze bądź równe 2900 zł.

Jeśli natomiast świadczenie emeryta będzie przekraczało tę kwotę, to czternasta emerytura będzie o wysokość tego przekroczenia obcinana.

Dla przykładu jeśli nasze świadczenie emerytalne wypłacane co miesiąc wynosi 2000 zł, to czternasta emerytura miała by wynieść tyle, ile emerytura minimalna (podniesiona od marca do 1200 zł brutto).

Jeśli nasze świadczenie wynosi 2900 zł to także czternastka wyniesie 1200 zł brutto.

Jeśli jednak comiesięczna emerytura wynosi 3500 zł to oznacza że ponad 2900 zł wykracza o 600 zł. I o te 600 zł zostanie obniżone czternaste świadczenie, czyli wyniesie 600 zł brutto.

Oznaczałoby to, że osoby dostające emeryturę powyżej 4100 zł brutto nie otrzymałyby czternastej emerytury w ogóle.

To na razie oczywiście tylko projekt ustawy, który trafia dopiero na rząd. Następnie musi przejść całą ścieżkę legislacyjną przez parlament i kancelarię prezydenta. Nie ma pewności czy zostanie przyjęty i czy w takiej właśnie formie.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami