Polacy zgromadzili 6,7 mld zł oszczędności w trzecim filarze

Na trzeciofilarowych indywidualnych produktach emerytalnych Polacy zgromadzili 6,7 mld zł oszczędności. To wzrost o niemal 20 proc.

Publikacja: 25.02.2016 21:00

Foto: Bloomberg

Dane Komisji Nadzoru Finansowego potwierdzają nasze szacunki prezentowane pod koniec 2015 roku. Zeszły rok można nazwać przebudzeniem indywidualnych produktów emerytalnych. Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) Polacy zgromadzili 5,7 mld zł, czyli o 0,7 mld zł więcej niż na koniec 2014 r. Aktywa zgromadzone na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) były warte na koniec ubiegłego roku ponad 0,6 mld zł, co oznacza podwojenie kwoty oszczędności w ciągu roku.

Łącznie wartość środków na IKE i IKZE, mimo giełdowych spadków, powiększyła się o 1 mld zł, do 6,3 mld zł. To oznacza, że klienci musieli wpłacić naprawdę sporo pieniędzy do trzeciego filara, na giełdzie bowiem w ubiegłym roku sytuacja była niekorzystna. W 2015 r. WIG spadł o 9 proc., a WIG20 prawie o 20 proc. Siedem miesięcy spośród ostatnich ośmiu 2015 r. (od maja do grudnia włącznie) polska giełda kończyła na minusie.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami